Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Başbakan'ın fikri neyse zikri o!
12 Mayıs 2012, Yazgülü ALDOĞAN
, Yazgülü ALDOĞAN

“Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek dil, tek din...” diye uzayıp gidiyor Başbakan’ın çizdiği Yeni Türkiye tablosu. “Tek din” vurgusunun, geçerli anayasanın laiklik ilkesine aykırı, dolayısıyla suç niteliğinde olması itiraz seslerinin yükselmesine yol açınca “Dil sürçmesi, tek vatan diyecektim” diye düzeltmiş. Oysa herkesin söylediği bir: Başbakan yazılı metinden okumadığı zaman, fikri neyse onu söyler, samimidir; kantarın topuzunu da bu durumlarda kaçırır. “Tek din” söylemi, onun samimi fikri, idealidir.

 

Gerçi AKP iktidarında, hiçbir dönemde olmadığı kadar azınlık dinlerinin temsilcilerine itibar edilmiş, gaspedilmiş haklarının geri verilmesi için çalışmalar yapılmıştır ama dindar dindarı sever. Ne zaman ruhani giysiler içinde bu din adamlarını birlikte görsem aklıma bu gerçek geliyor. Hepsinin sevmediği, dini duygularını kendine saklayıp uygulamada da zayıf kalanlardır ki bunlardan ne hoca hoşlanır, ne haham, ne papaz! Çünkü zaten tek tanrılı dinlerin çıkış yerinden temeline, ilkelerine kadar o kadar ortak yanı var ki. “Tek din sözcüğüne takılıp kalmamalı” demem o yüzden. Asıl “dinsizler” korkmalı başlarına gelecekten!


YAZININ DEVAMI BUGÜN POSTA GAZETESİNDE..

[Bu yazı 1461 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™