Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Direnen Ülke
3 Mart 2012, Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ
, Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ

Bu ülke, içindeki ve başındaki bu karanlığa karşı çok fazla gecikmeden bir şeyler yapmalıdır. Yoksa bu uğursuz karanlık onu daha çok saracak, büsbütün çaresiz bırakacaktır.

 


Kısa uzun kürekleriyle, deve kiniyle çöllere gömmeyi neredeyse başardıkları bu narin, kırılgan Atatürkçü Cumhuriyeti canlandırmak, yeniden anlaşılır, yaşanır kılmak pek kolay olmayacaktır.

Şimdi, direnmek zamanı... Ülkenin zinde zihinlerine çok iş düşüyor. Bir ülke ancak zinde zihinleriyle direnir. Yeniden Marks’ça demeli artık: “ülkenin tüm zinde zihinleri birleşin, zincirlerinizden başka yitireceğiniz bir şeyiniz yok!”

Zinde bir zihin taşıdığı sorumluluğun, kendini taşıyan benin, benliğin bilincindedir. Özerktir. Ülkeleri saran bu yeni şiddetin hiçbir halini zararsız ve şirin görmez, göstermez. Tüm Dünyayı kucaklar, kendini onun yurttaşı bilir. Ülkesinde ve yeryüzünde daha çok ve eşit özgürlük istemiyle, yeni emperyalizme karşı sathı müdafaa’ya durur son soluğuna dek.

Zinde bir zihin neler yapamaz ki! Korkulur ondan. Ondan bütün karanlıklar korkar. Bu yüzden her bir zihni, doğar doğmaz burmalı; ona ayakkabı yalamasını, diz kırmasını, işaret edilenden nefret etmesini, kindar olmasını öğretmelidir. Kölelik, ruhuna sinmelidir iyice, gönüllü kulluk etsin diye her bir efendiye. Böylece çürür gider bir zavallı insancık. Çürük bir zihin neler yapamaz ki! Korkulur ondan. Ondan bütün sevgiler korkar. Akıl, vicdan korkar. Çürük bir zihin çürütür her bir sevinci, coşkuyu, insana inancı, çürük nefesiyle. Nerede körpe bir umut görse kardeşliğimize dair, öfkeyle karanlığı çağırır, karartır dünyalarımızı. Bir zihin nasıl çürür öyle kendi kendine? Korkuyla çürür zihnimiz. Korkuyu, safsatayla salarlar ortalığa. Yeryüzünde sorduğumuz daha ilk soruyu hemen safsatayla doldururlar… Sonra sorgusuz sualsiz bir ezberlemeceyle, soramayacağımız bin bir soruyu gömeriz ilk okul sıralarımıza, üniversite kampuslarına, profesör odalarına, amfilere… Bunun elbette işe yarayan bir yanı vardır. Birilerinin işine yarayan…

Bilmelidir ki, zinde zihin özgürlük, cesaret, serdengeçtilik isterken, sevgili meslektaşlarım, ürkek ve kör bir bilgiçlikle geçirdiğimiz bu hoş günlerimiz, bu ülkenin kara günleridir, daha karasına doğru… Buradan şunu söylemelidir: Ya bu ülke “direnen üniversite”siyle, “direnen insan”ıyla ödünsüz bir direnmeye duracaktır ya da onu, kulluğa, köleliğe, hurafeye, sömürüye, solucanlığa bir nedenle rıza göstererek, sömürgenlere peşkeş çekeceğiz.

Abarttığımı düşünen kimse, tüm yazılanı çizileni, satır aralarını, tüm söyleneni, söylenemeyeni günü gününe okuduğunda ve geriye dikkatlice baktığında ne halde olduğumuzu daha iyi görecektir. Niye Wall Street’teyiz, Silivri’deyiz, Tahrir’deyiz, herkes, geç kalmadan, tüm bunların nedenini ve çaresini cesaretle ve kendi aklıyla düşünsün bir kez! Sonra ne eyleyecekse, yanlış olmayacaktır.

Yine bir tür Marks’ça demelidir:

Dünyanın tüm ülkeleri birleşin, kaybedecek çok şeyiniz var!

Dünyanın tüm üniversiteleri birleşin safsataya karşı, kaybedecek çok şeyiniz var! Yurttaşlar birleşin, kaybedecek bir ülkeniz var, su gibi aziz. Sömürgenlere sudan ucuz satılan toprağıyla, emekçisiyle bir ülkeniz var!

Atatürk’çe eylemeli bir tür.

***

Her gün çıkıyor: Alakarga. Bize bir de şöyle sesleniyor her sayısında: “Alakarga’yı beslemek isterseniz, isimli ya da isimsiz yayımlanması ile ilgili seçiminizi de belirterek alakarga1030@gmail.com adresine yazılı ya da görsel materyallerinizi iletebilirsiniz. Alakarga’nın tüm sayılarına www.alakarga.org ya da http://www.orplat.com/ adresinden erişebilirsiniz.

Alakarga alçakgönüllü ancak kararlı bir direncin sesi olmaya çabalamaktadır. Sağlıkta ve akademik yaşamda süre giden çöküşe karşı çıkan çok sayıda üniversitede, sağlık kurumunda yayılabilmesi hepimizi çok mutlu kılacak. Destek olabilirseniz seviniriz.

Çıktı: Akademik Bilinç, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Bülteni, sayı:11, Şubat 2012

(Cumhuriyet Bilim ve Teknik)

[Bu yazı 2144 kez okundu]
Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [40]
[23 Aralık 2013] Türkiye Barolar Birliği'ne "Müdafaa-i Hukuk" Çağrısı ... [6 Eylül 2013] Facebook'ta Gezi'nen Yazılarımdan - 1 ... [16 Ağustos 2013] Neresi Yanlıştı? ... [4 Mayıs 2013] Hangi Barış? ... [19 Nisan 2013] Yeniden Merhaba! ... [4 Ocak 2013] "Nikbinlik." ... [7 Aralık 2012] YÖK ve Karşıdevrim-2 ... [23 Kasım 2012] YÖK ve Karşıdevrim ... [29 Eylül 2012] Başkaldırmak, Başını Bir Güneşe Doğru Kaldırmaktır ... [4 Eylül 2012] Kara Mizah ... [20 Temmuz 2012] Üniversiteler Direnin, Çok Geç Kalmadan! ... [8 Temmuz 2012] Üniversite Hali ... [23 Haziran 2012] Atatürk Cumhuriyeti Sökülürken Direnemeyen Üniversitelerimiz ... [8 Haziran 2012] "Telgrafhane" ... [27 Mayıs 2012] Bir Kassandra Çağrısı (2) ... [13 Mayıs 2012] Bir Kassandra Çağrısı ... [28 Nisan 2012] Üniversiteler Hâlâ Susuyor ... [14 Nisan 2012] Ülke Toprağını Satmayacaksın, İşçiyi Sömürtmeyeceksin... ... [1 Nisan 2012] İçerdekiler ... [16 Mart 2012] "Gülümsemek Direnmektir" ... [17 Şubat 2012] Direnen İnsan ... [10 Aralık 2011] 'Romantik Direniş', 'Alakarga', 'Akademik Bilinç' ... [25 Kasım 2011] "Direnen Üniversite" Yankılanıyor! ... [7 Ekim 2011] Tek ve Son Çare! ... [23 Eylül 2011] Üniversite Nedir? ... [9 Eylül 2011] Bir Yargıç Nasıl Adil Olur? (*) ... [26 Ağustos 2011] Düşündüşleme (*) ... [12 Ağustos 2011] Bir Yargıç Nasıl Adil olur? ... [29 Temmuz 2011] "Bir Gün Şu Hastalıklı Vatan Canlanırsa..." (*) ... [3 Temmuz 2011] Ne Dersiniz? ... [17 Haziran 2011] Yine Hayatı Olmak ... [6 Haziran 2011] Hayatı Olmak ... [21 Mayıs 2011] Dikkat Bir Aydınlanma Erdemi ... [22 Nisan 2011] Yarın 23 Nisan ... [9 Nisan 2010] HUKUK POLİTİKASI ... [25 Mart 2010] "Freirechtsschule" ... [1 Mart 2010] Vaziyet ... [22 Şubat 2010] Elsa Türkiye ... [9 Şubat 2010] HUKUK POLİTİKASI ... [26 Ocak 2010] KARA KÖMÜRDEN ACI TÜTÜNE ...
Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™