Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Ama seçilmişler hâlâ hapiste
21 Şubat 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

BİN kez imzamı atıyorum Başbakan Erdoğan’ın son açıklamasına:

“Demokraside yasama, yürütme ve yargının yetki ve sınırları bellidir. Sınırları aşan her türlü girişim yetki gaspıdır.”

İmzaya ek, bin kez alkışlıyorum. Erdoğan’ın bir sonraki cümlesi:
“Millet iradesinin çiğnenmesidir.”
Alkışlara devam ediyorum. Erdoğan, sınırları aşan her girişim yetki gaspı ve millet iradesinin çiğnenmesidir, diyor. Yerden göğe kadar haklı. Erdoğan’ın en vurucu düşüncelerinden biri:
“Hiç bir zaman seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz.”
Helal olsun. Ne zaman? “Hiç bir zaman”. Ne MİT olayında, ne benzer bir başka olayda, seçilmişleri atanmışlara kul etmek yok. Yürekten alkışlıyorum. Böylesine demokrat duruşu sergileyen Başbakanı kutluyorum.
ZOR SORULAR
İyi, güzel de, bir durum var.
Son genel seçimde millet iradesiyle seçilmiş sekiz milletvekili halen hapiste. Seçilmiş olmalarına rağmen, o milletvekillerini atanmış yargıçlar serbest bırakmıyor.
Muhtemelen pek çok kişinin aklına gelen bazı soruları Başbakan Erdoğan’a sormak istiyorum:
- Sayın Başbakan, hapisteki milletvekilleri, tıpkı sizin gibi, millet iradesiyle seçilmiş. Seçilmiş olmalarına rağmen, onların hala hapiste tutulmaları, millet iradesinin çiğnenmesi midir, yoksa başka şey midir?
- Madem ki, yasama, yürütme ve yargının sınırları bellidir ve sınırları aşan her türlü girişim yetki gaspıdır, bu gasp sadece sizin iradenize gölge düştüğü zaman mı, geçerlidir? Örneğin, sekiz milletvekilinin hala hapiste tutulması size göre yetki gaspı mıdır, yoksa başka şey midir?
- Hapisteki milletvekilleri seçilmiş, onları hapiste tutan yargıçlar atanmış kişiler. O sekiz milletvekili aylardır hapiste olduğuna göre, o seçilmiş insanlar atanmışlara kul edilmekte midir, yoksa başka şey midir?
Bunlar zor sorular.
GÜRSEL TEKİN’İN TEPKİSİ
O zaman ortaya daha büyük bir soru çıkıyor:
Erdoğan’ın sözleri ne zaman, kim için, hangi koşullarda geçerli? Sadece kendi iktidarına yönelik gasp girişimlerinde mi? Büyük iddia ile, “hiç bir zaman kul etmeyiz” dediğine göre, o “hiç bir zamanın” tanımı ne?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin dün benzer vurguda bulunuyor:
“Seçilmiş milletvekilleri hala hapiste. Bu durum Başbakanın sözleriyle çelişiyor. Başbakan, hiç bir zaman kul etmeyiz, diyor. Ama, hapisteki milletvekilleri aylardır kul edilmiş durumda, Başbakan bunu görmezden geliyor ya da işine geldiği gibi söylüyor.”
Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra, MİT örneğindeki gibi, jet hızıyla yeni bir yasa, Çankaya’dan yine jet hızıyla onay sonucu, hapisteki seçilmişleri atanmışlara kul etmeyecek düzenleme olur mu?
Hapiste AKP milletvekili yok ki, neden olsun?
CHP’de ‘kapalı’ kurultay
PEK çok tartışma var.
CHP’de iki kurultay iki gün üstüste. İlk tüzük kurultayı çok büyük bir salonda. CHP Genel Merkezi ilk kurultayda tüzüğün 49 maddesinin değiştirilmesini öngörüyor. Buna karşılık, tüzük kurultayının olağanüstü toplanmasını isteyen muhalifler tüzükte dokuz maddenin değişmesini istiyor. İlk gün kurultay herkese açık, tüzük toplumun gözü önünde değişecek.
Buna karşılık, ertesi gün toplanacak ikinci kurultay daha küçük bir salonda, basına ve topluma kapalı olacak.
Neden kapalı? CHP yetkilileri buna net yanıt vermekte zorlanıyor. İkinci günü de, her zaman ve her partide olduğu gibi, basın izlese ne değişecek, neden kapalı? Ne Genel Başkan seçimi var, ne Parti Meclisi seçimi. Zaten olsa ne olacak ki?
Kapalı, anlamak güç.
Geyiklere jandarmalar, tilkilere köylüler
KIŞ, kar, soğuk, bir de avcılar var. İnsanlardan farklı olarak, hayvanlar ağır kış koşullarından daha fazla etkileniyor. Vahşi olanı olmayanı bu havada yem bulamıyor, insanların yaşadığı yerlere iniyor. Geyiklere jandarmalar, tilkilere köylüler yem veriyor. Yiyecek bulamayan kuşlar için hayat daha kolay gibi, uçuyorlar ve göçüyorlar. Ama, uçtukları yerlerde de avcıların kurşunlarına hedef oluyorlar.
Çeşitli sivil toplum örgütleri kışın başından bu yana Orman ve Su İşleri Bakanlığını uyarıyor, “av mevsimini hemen kapatın” diye. Bakan yetkisini kullanarak, av mevsimini daha erken kapatabiliyor.
Ancak, Bakanlık örgütlerin uyarısını dikkate almıyor, av mevsimini 26 Şubat’ta, yani geç  kapatıyor. Oysa, av mevsiminin erken kapanması, hayvanların kar ve soğuk yanında, hiç olmazsa av baskısından kurtulmasını sağlıyor.
Jandarmasından köylüsüne, şantiye işçisinden polisine kadar insanlar el birliği ile aç kalmış hayvanlara yem bulmak için seferber oluyor. Bakanlık ise, geç kalıyor, av mevsimini uzatıyor,  uzadıkça hayat hayvanlar için daha da zorlaşıyor. Onlar ya soğukların ya avcıların hedefinde.

 

(Hürriyet)

[Bu yazı 1600 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™