Ethem Sarısülük'ün katil zanlısı polis tahliye oldu, mahkemenin haberi yok!

~ 13.11.2015, Yeni Yaklaşımlar ~
Yargıtay'ın usulden bozma kararından sonra güvenlik gerekçesiyle Aksaray’a gönderilen Ethem Sarısülük’ün öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması 11 Ocak'ta yapılacak. Mahkeme, sanık polis Ahmet Şahbaz tahliye olmasına rağmen, duruşma günü ifadesinin video konferans sistemiyle alınması için cezaevinin bulunduğu Elmadağ Asliye Ceza Mahkemesine talimat yazdı!

Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde Haziran direnişi eylemleri sırasında Ankara’da yapılan protesto sırasında başına isabet eden polis kurşunuylala hayatını kaybetti. Sarısülük’ü vuran polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında Ankara 6’ncı Ağır CezaMahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme, sanık polis Şahbaz’a "olası kastla adam öldürme" suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verdi. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, kararı usulden bozarak, dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararından sonra yapacağı yargılama için yeni duruşma tarihi olarak 7 Eylül’ü 2015 tarihini belirledi. Ancak Ankara Valiliği, 14 Ağustos günü mahkemeye bir yazı göndererek, sanık polis Ahmet Şahbaz’ın, 7 Eylül’de yapılacak duruşmada "saldırıya uğrayabileceği, öldürülebileceği" uyarısı yaparak dosyanın başka bir yere gönderilmesini istedi. 

Valiliğin yazısı üzerine Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin "geçici heyeti" 14 Ağustos’ta toplanarak, dosyanın başka bir yere gönderilmesi için Adalet Bakanlığı’na başvurma kararı aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da mahkemenin verdiği kararı, aynı gün Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderdi. Adalet Bakanlığı’nın dosyayı ilettiği Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, davanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi de dosyanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne yollanmasına ve sanık polis Ahmet Şahbaz’ın tahliyesine karar verdi.

SANIK POLİS TAHLİYE EDİLDİ, MAHKEMENİN TAHLİYEDEN HABERİ YOK!

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ilk duruşmasının 11 Ocak 2016 tarihinde yapılmasına karar verdi.

Mahkeme, sanık polis Ahmet Şahbaz’ın video konferans sistemi ile ifadesinin alınması için Elmadağ Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine talimat yazısı yazdı. Mahkeme talimat yazısında, sanık polis Şahbaz’ın duruşma günü saat 10’da hazır edilmesi için “zorla getirme emri” ifadesini kullandı. Sanık polis Ahmet Şahbaz’ın tahliye edilmesine rağmen halen adresinin Elmadağ Cezaevi olarak görülmesi nedeniyle talimat yazısının Elmadağ Asliye Ceza Mahkemesine yazdığı anlaşıldı.

Böylece Şahbaz’ın tahliye olduktan sonra yeni adresini mahkemeye bildirmediği de ortaya çıktı.

 

http://haber.sol.org.tr/turkiye/ethem-sarisulukun-katil-zanlisi-polis-tahliye-oldu-mahkemenin-haberi-yok-135955

Hits: 533