Hukukçulardan Küçük'e destek

~ 12.11.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

İstihbarat Servisi

Ergenekon davasında avukatlardan Zeynep Küçük’e verilen hapis cezasına, aynı davada savunma yapan meslektaşları tepki gösterdi. Zeynep Küçük dönemin
Ergenekon davası üye hakimleri Sedat Sami Haşıloğlu ve Hasan Hüseyin Özese’ye hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza 2 yılın altında kaldığı halde mahkeme hükmün açıklanmasını geriye bırakmadı. Küçük kararı temyiz etti. Ancak Yargıtay’da “Cemaat” ağırlığının yaşandığı son günlerde Yargıtay 4. Ceza Dairesi kararı onadı. Küçük, mahkumiyet kararıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na itirazda bulundu. Başsavcılık itirazı kabul ederse dosya 18. Ceza Dairesi’ne gidecek ve yeniden görüşülecek. Ancak karar gecikirse Küçük yarın savcılığa teslim olarak cezaevine gidecek. Küçük ile beraber Ergenekon davasında savunma yapan avukatlar Aydınlık’a konuştu.

Avukat Murat Ergün:
Zeynep Küçük, onların eylemlerini ve suçlarını ortaya çıkardı. Düşmanlıkları bundandır. Zeynep Küçük’ü cezalandırmak, aslında yurtseverleri savunan cepheyi cezalandırmak olacaktır. Küçük’ü savunmak aynı zamanda hukukun üstünlüğünü savunmaktır.

Mehmet Cengiz:
Zeynep hanım Ergenekon davasında Danıştay olayını aydınlatan hukukçu olarak tanınır. Hakkındaki karar bu mücadelenin intikamını alma çabasının ürünüdür. Savunmaya yönelik önemli bir tehdittir. Yargıtay Başsavcılığı harekete geçmeli ve bu oyunu bozmalıdır.
Ergenekon davasında avukatlık yaparken daha sonra sanık olan hukukçular da Küçük’e desteklerini iletti. Avukat Serdar Öztürk, sonuna kadar Küçük’ün yanında olduklarını belirtti. Avukat Hüseyin Buzoğlu da “Zeynep hanım sadece kendisini değil, bizleri de temsil ediyor. Onun hapse girmesini kabul etme olanağı yok. Bu konuda Adalet Bakanlığı’nın derhal harekete geçmesi gerekmektedir. İnfaz derhal durdurulmalıdır. Ayrıca Türkiye Barolar Birliği’nin de bu gelişmeye sessiz kalması dikkate alınmalıdır” şeklinde konuştu.

 

http://www.aydinlikgazete.com/politika/hukukculardan-kucuke-destek-h78666.html

 

Hits: 402