Mahkeme Sırasında Telefonla Görüntü Çeken Avukata 25 Gün Hapis Cezası

~ 13.10.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Kayseri’de mahkeme salonunda cep telefonuyla ses ve görüntü kaydı aldığı suçlamasıyla yargılanan Av. Mehmet Murat Ramazanoğulları’na 25 gün hapis cezası verildi.

Kayseri’de mahkeme salonunda cep telefonuyla ses ve görüntü kaydı aldığı suçlamasıyla yargılanan Av. Mehmet Murat Ramazanoğulları’na 25 gün hapis cezası verildi. Ramazanoğulları'nın cezası, paraya çevrildi.

Olay, 18 Ağustos 2015 tarihinde Sarıoğlan Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yaşandı. İddiaya göre, salonda dinleyici olarak bulunan Av. Mehmet Murat Ramazanoğulları, boşanma davası sırasında müvekkil avukatı Ayşe Pınar Kozanoğlu ile hakime Birgül Karaçadır arasında yaşanan sözlü tartışmayı cep telefonuyla kayıt altına aldı. Bu durum, mahkeme hakimesi tarafından savcılığa şikayet konusu edildi. Ardından hadise ağır ceza mahkemesinde davaya dönüştü.

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması yapıldı. Mahkeme salonundan görüntü ve ses kaydı aldığı iddia edilen Av. Mehmet Murat Ramazanoğulları ve avukatı Ayşe Pınar Kozanoğlu duruşmada hazır bulundu. Ramazanoğlulları, “Hakime hanım ile avukat arkadaşım tartışmaya başlayınca ben de cep telefonu olan elimle salonda bulunan kameraları göstererek ‘Bu kameralar çekiyor mu? Hakkımızı korumak için illa biz de mi kayıt alalım?’ diye sordum. Ama kayıt almadım.” şeklinde kendini savundu.

Yapılan yargılama sonunda sanık avukat Mehmet Murat Ramazanoğulları, ‘mahkeme sırasında ses ve görüntülerin kayda alınması’ suçundan 25 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti hapis cezasını, 500 lira adli para cezasına çevirdi. Ramazanoğulları, kararı temyiz edeceğini açıkladı.

 

http://www.haberler.com/mahkeme-sirasinda-telefonla-goruntu-ceken-avukata-7769255-haberi/

Hits: 905