11/10/2015 Tarihli Gündem'e Dair Önemli Notlar

~ 11.10.2015, TARİHE NOT ~

RTE Türkiye’sinden manzaralar:

1- Türkiye'nin içinde bulunduğu ortam, "seçimde güvenlik sağlanacak mı" sorusundan, "ülkede güvenlik sağlanacak mı" aşamasına evrildi.

2- HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dünkü faciada ölenlerin sayısını 128 olarak açıkladı. Resmi açıklama ise hâlâ 95.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başbakanla yaptığı görüşme sonrasında Adalet ve İçişleri Bakanlarının istifasını istedi.

4- Katliamın gerçekleşmesinde güvenlik zafiyetinin olduğu görüşü kesinleşiyor. Eski MİT müsteşar yardımcısı Cevat Öneş, "Ankara Katliamı'nda istihbarat zafiyetinin çok açık ve tartışmasız" olduğunu söyledi.

5- Reuters'e konuşan resmi kaynaklar, Ankara'da gerçekleşen saldırının Temmuz ayında Suruç'ta düzenlenen ve IŞİD'e atfedilen saldırıyla büyük benzerlikler taşıdığını ve "Saldırıdaki tüm işaretler IŞİD'i gösteriyor. Tamamen IŞİD'in üzerine odaklanmış durumdayız" diye konuştu.

6- Asgari ücret Türkiye'de 297 Euro iken Yunanistan'da 683, Ispanya'da 756, Fransa'da 1457, Belçika'da 1502 Euro olduğu öğrenildi. Avrupa Birliğinde, asgari ücretin Türkiye'den düşük olduğu tek ülke: Bulgaristan.

7- Böyle bir ortamda, TBMM kapalı. Türkiye’de tek adam yönetimi devam ediyor.

 

Av. Başar YALTI

TARİHE NOT | Tüm Yazıları
Hits: 578