29/09/2015 Tarihli Gündem'e Dair Önemli Notlar

~ 29.09.2015, TARİHE NOT ~

RTE Türkiye’sinden manzaralar: 

1- Hıristiyan dünyasın dini lideri Papa nın ABD Senatosunda yaptığı konuşmadan bir bölüm aşağıdadır. Bu yazıyı okurken RTE nin dün eğitim yılı açılışında dini ölü yıkayıcılığına indirgeyen konuşmasını unutmayın. 

İyi İnsan olmak için Tanrıya inanmanız şart değildir. Geleneksel Tanrı kavramı bir bakıma hükmünü yitirmiş, zaman aşımına uğramıştır. Kişi dindar olmayabilir ama manen değerli olabilir. Kiliseye gidip para ödemek zorunda değilsiniz. Bir çok kişi için kendi tabiatı bir mabet olabilir. Tarihte bazı en iyi insanlar Tanrı inancına sahip olmadığı gibi, bazı en kötü insanlar da kötülüklerini Tanrı adını kullanarak yapmışlardır.

2- Hac da ölenlerin sayısının 769 olmadığı İran tarafından açıklandı. İran açıklamasına göre Hacdaki facia da ölenlerin sayısı 4173. Fazla söze gerek olmayan bu korkunç sonucun Suudi yetkililerce doğrulandığı bildiriliyor.

3- HDP Lideri Demirtaş "Biz PKK yı, PKK da bizi temsil etmiyor " dedi.

4- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye krizi konusunda Rusya'yla temel prensipler üzerinde anlaştıklarını söyledi.

New York'ta düzenlenen BM Genel Kurulu'nda Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşen Kerry, yarın bir kez daha bir araya geleceklerini ifade etti.
Kerry, üzerinde mutabakata varılan temel prensipleri özetlerken "Suriye'nin bütünlüğünü koruması gerektiğinde uzlaştık. Ayrıca seküler bir yönetim ve IŞİD'le mücadele konularında da mutabakat sağladık. Suriye'de bir geçiş dönemine ihtiyaç olduğu konusunda da hemfikiriz" dedi.

5- Sanayi güven endeksinin de uzun yıllardan sonra en aşağı duzeyine indiği açıklandı. 

6- Terör olaylarında bir azalma yok. Dolar 3 TL üzerindeki yerini koruyor.

7- Böyle bir ortamda, TBMM kapalı. Türkiye’de tek adam yönetimi devam ediyor.

 

Av. Başar YALTI

 

TARİHE NOT | Tüm Yazıları
Hits: 729