21/09/2015 Tarihli Gündem'e Dair Önemli Notlar

~ 21.09.2015, TARİHE NOT ~

RTE Türkiye’sinden manzaralar:

 

1- Sivil darbeyi askeri darbeden daha tehlikeli kılan şey, faşist anlayışa toplumsal taban yaratma çabasıdır. Barış ve kardeşlik adı altında yapılan mitinglerde araç olarak din / kuran ve bayrak gibi "kutsalların" kullanılıyor olması bundan.

2- Yunanistan'da yeniden Syriza'nın kazanmış olması sol anlayışın Avrupa'da yükselişe geçtiğini ve yerleştiğini gösteriyor. Darısı Türkiye'nin başına, diyelim.

3- Suriye politikasında eğit/donat projesi çöktü. Rusya'nın Suriye ye bir komando taburu asker ve etkili teçhizat getirdiği söyleniyor. Türkiye’nin gıkı çıkmadı. 

4- "Mısır darbesinin baş organizatörü S. Arabistan’a tek kelime edemeyen Ankara; Suriye’nin paramparça olması için Türkiye’yi de iteklemiş olan kirli kibirli Körfez saraylarının mültecilere ihaneti için de tek cümle kuramıyor." Umur Talu HaberTürk 

5- Sol siyasete ve siyasetçiye kapitalist dünyada tahammül yok: 
İngiltere'de İşçi Partisi'ne lider seçilen Jeremy Corbyn hakkındaki tartışma sürüyor.

Sunday Times'a konuşan isimsiz bir general, Corbyn'in başbakan seçilip İngiliz nükleer programı Trident'i iptal etmesi, NATO'dan çıkması ya da ordunun küçültülmesi durumunda ordudan yeni İşçi Partisi liderine karşı "isyan" başlayacağını söyledi.

6- Türkiye'nin 100 dolarlık ihracat yapabilmesi için 70 dolarlık ara malı ithal etmesi gerekiyor. 

7- Cemaat yargısının muhaliflere yaptığının aynısını şimdi hükümet yargısı onlara yapıyor. Yani hukuksuzluk devam ediyor. 

8- Bu ortamda, TBMM kapalı. Türkiye’de tek adam yönetimi devam ediyor.

 

TARİHE NOT | Tüm Yazıları
Hits: 590