12/09/2015 Tarihli Gündem'e Dair Önemli Notlar

~ 12.09.2015, TARİHE NOT ~


RTE Türkiye’sinden manzaralar:

 

1- Bu gün 12 Eylül’ün 35. yılı. Bugün aynı zamanda AKP nin 5. Genel Kongresi'nin yapıldığı gün oldu. Kongreden yansıyan tablo, 12 eylül gerici darbesinin Türkiye'de iyice yerleştiğini ve AKP aracılığıyla sürdüğünü gösteriyordu. Gösteride Başbakan, rolünü beceremeyen bir tiyatro oyuncusuna benziyordu. İronik olan başka bir husus, siyasi erdem ve siyasi etik kurulunun kurulmuş olmasıdır.

2- Kabe de meydana gelen kaza, Allah'ın bir taktiri mi, yoksa bir ihmal mi? Doğu ile batının, hayata, olaylara nasıl baktığını izleyip göreceğiz. İnsana verilen değeri anlayacağız.

3- Cizre'den yansıyan görüntüler yaşanan hukuksuzluğun boyutunu ortaya koyuyor. Operasyon öncesi 100 - 200 kadar yasadışı örgüt mensubu olduğu söyleniyorken, anlaşılan o ki şimdi 100 bin kişi isyan eder hâle gelmiş. 

4- Türkiye'de 1129 tane kütüphane varken, 500 binden fazla kahvehane olduğunu biliyor muydunuz?

5- Yargıda Birlik adlı hükümet yanlısı yargıçlar derneği bugün genel kurul yaptı. Yurtdışından davet edilen konuklar Türkiye’de yargının bağımsız ve tarafsız olmadığı gerekçesiyle hükümet yanlısı bu derneğin davetini ret ettiler.

6- Bugünün en güzel haberi yurt dışından geldi. İngiliz İşçi Partisi liderliğine gerçek bir sosyalist olan Jeremy Corbyn in seçildi. Üstelik seçim bizdekilere benzemiyor.

Dört adayın katıldığı seçimde bütün partililer oy kullanabildi. Corbyn, kullanılan 422 bin 664 oyun 251 bin 417'sini aldı.
Bu oyların yüzde 59.5'ine tekabül ediyor.

7- Bu ortamda, TBMM kapalı. Türkiye’de tek adam yönetimi devam ediyor

 

Av. Başar YALTI

 

TARİHE NOT | Tüm Yazıları
Hits: 630