Ankara'da barış mitingi öncesinde patlama: 30 ölü, 126 yaralı

~ 10.10.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Ankara'daki barış mitingi öncesinde iki ayrı patlama meydana geldi. İçişleri Bakanlığı patlamada ilk belirlemelere göre 30 ölü ve 126 yaralı olduğu bildirildi. Bakanlık açıklamasında patlamanın nedenine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Ankara'da binlerce kişi DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde bugün “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” sloganıyla Emek, Barış ve Demokrasi mitingi için buluştu.

Barış mitingi başlamadan Ankara'da peş peşe iki patlama meydana geldi. İçişleri Bakanlığı patlamada 30 ölü ve 126 yaralı olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"10.10.2015 tarihinde 12:00-16:00 saatleri arasında, Ankara Tren Garından Sıhhiye meydanına kadar toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacağı bildiriminde bulunulmuştur.

KESK, DİSK, TMMOB ve Tabipler Birliği ve diğer sivil toplum örgütlerinin katılımı ile saat 09:30 itibariyle Ankara Tren Garı önünde toplanmaların başladığı ve katılımın devam ettiği sırada, saat 10:04 civarında henüz sebebi belirlenemeyen iki ayrı patlama meydana gelmiştir.

Patlama sonucunda ilk belirlemelere göre 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 126 vatandaşımızın ise yaralandığı değerlendirilmektedir. Yaralıların tedavileri çeşitli hastanelerde devam etmektedir.

Demokrasimizi ve Ülkemizin huzurunu hedef alan bu menfur saldırıyı lanetle kınıyoruz. Olayla ilgili bütün birimlerimiz çalışmalarını sürdürmekte olup, gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."


Haziran Hareketi'nden yapılan ilk açıklamada, "Barış diyenlerin üzerine bomba attılar" denildi.

Ambulansların gecikmesi sebebiyle yurttaşlar yaralıları kendi imkanlarıyla taşıyor...

 

 

 

 

 

 

 

 

 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/384973/Ankara_da_baris_mitingi_oncesinde_patlama__30_olu__126_yarali.html

Hits: 1364