Buyurun savaşa

~ 03.10.2015, Hüsnü MAHALLİ ~
9 Haziran 2014'te IŞİD Musul'u işgal edip Kürdistan bölgesine yönelince ABD ve müttefikleri IŞİD'e karşı uluslararası bir koalisyon kurdu. Üye sayısı 70 civarında olan Koalisyon uçakları 19 Eylül 2014'ten bu yana IŞİD mevzilerini bombalıyor.  Bir yıllık bombalamanın somut sonuçlarını bir tek Kobani savaşında gördük.
Bundan dolayı PYD'ye bağlı YPG güçleri batının müttefiki oldu Putin ise son konuşmasında 'IŞİD'e karşı samimi bir şekilde savaşan iki güç var: Suriye ordusu ve YPG ' dedi.
Şimdi gelin birlikte şu maskaralık denkleme bakalım.
Batılı ülkeler IŞİD'i bombalıyor ya da bombalar gibi yapıyor ama Esad 'Birlikte bombalayalım' deyince olmaz diyorlar.
Batılı ülkeler ama daha çok AKP yönetiminde Türkiye, Katar ve Suudiler 'IŞİD Esad'ın adamları' diyorlar ama Esad ' Gelin birlikte yok edelim IŞİD'i' deyince ortadan kayboluyorlar.
PYD'ye  IŞİD'i yenebilecek güç olarak bakan Batılı ülkelerin tersine AKP yönetiminde Türkiye   'IŞİD' gibi PYD de Esad'ın adamları' diyor.
ABD Başkan Yardımcısı Biden ise 25 Haziran 2014'te 'Suriye'deki tüm terör örgütlerinin kurulup güçlenmesinden Türkiye sorumludur' demişti.
Yani IŞİD, Nusra, ÖSO ve benzeri onlarca örgüt. ABD ise bunların bazılarına 'ılımlı' diyor ve bunları eğitip donatıyordu ama şimdi ondan da vazgeçti. Çünkü eğitilip donatıldıktan sonra Suriye'ye gidenler silahları ile birlikte Nusra ya da IŞİD'e katılıyorlar.
'Ilımlı katil olmaz bunların tümü ruh hastasıdır' dediğimde bana kızmışlardı.
 Putin 'Ben bu maskaralığa son vereceğim' diyerek uçaklarını Suriye'ye gönderdi.
Putin Koalisyon ülkelerine ' Siz bir yıldır IŞİD'i bombalıyoruz diyorsunuz ve ben size destek verdim ama sonuç alamadınız. Şimdi sıra bende  ve ben bu işi Suriye ordusu ile birlikte yapacağım. Gerekirse Irak ve İran ile işbirliği yaparım. Önemli olan IŞİD'i ortadan kaldırmak ise buyurun beraber yapalım' diyor.
Koalisyoncular 'Olmaz' dedi.
Bu yetmedi  orak bildiri yayınlayarak Putin'e ' Sen ılımlı muhalifleri de bombalıyorsun' dediler.
ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Katar ve AKP yönetiminde Türkiye.
Yorumsuz 7 ülke.
'IŞİD'i yok edin' dediğimizde   eğleniyorlar ' Gelin beraber yok edelim' rica ettiğimizde kızıyorlar.
Putin noktayı koydu: Bu işi bitireceğim.
Türkiye zor durumda.
900 kilometrelik Suriye-Türkiye sınırının yaklaşık 550 kilometresi PYD yani YPG güçlerinin kontrolünde. YPG gücü içinde  çok  sayıda Esad yanlısı Arap aşiretler var.
ABD ve Rusya'ya göre PYD  dost ve müttefik.
Yani Türkiye onlara dokunamaz.
Sınırın geri kalan bölümünde IŞİD ve Ankara dostu diğer gruplar var:
Nusra, ÖSO ve onların türevi 30 kadar terör örgütü ya da çetesi...
Putin hepsini temizlemeye kararlı.
Temizleme operasyonunun havadan bombalamayla başarılamayacağını bilen Putin Suriye ordusunun bu bölgeye yönelik kara operasyonuna destek verecektir. İşte o zaman Rusya ile Türkiye karşı karşıya gelecektir. Yani çok ciddi bir savaş riski var. Çünkü o bölgenin güvenliği Rus uçaklarının denetiminde olacak ve terör örgütlerinin şimdiye kadar olduğu gibi Türkiye'ye girip çıkmalarına izin verilmeyecek.
Bildik TIR'lar Suriye'ye giremeyecek.
5 gündür İstanbul'da keyif çatan terör örgütlerinin komutanları şimdiye kadar olduğu gibi Suriye'ye girip çıkamayacak.
Putin Suriye krizinin başladığı Mart 2011'den bu yana düşündükten sonra kararını verdi ve Suriye'ye girdi. Putin Üçüncü Dünya Savaşı dâhil her şeyi göze alarak Suriye'de savaşacak.
'Teröristleri yok etmeden çekilmem' diyor.
Terörist dediği tipler arasında yaklaşık 12 bin Çeçen, Kafkas ve Orta Asya kökenli radikal İslamcı militan var. Bunlar Suriye'den ayrılıp Türkiye üzerinden evlerine dönerlerse Rusya için çok büyük bir risk oluştururlar.
Putin buna izin vermeyecek.
Putin dört buçuk yıldır Türkiye'nin Suriye'deki planlarına izin vermedi.
Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge, tampon bölge ve son olarak güvenli bölge.
AKP yönetiminde Türkiye'nin işi çok zor.
Putin'in hiç şakası yok.
BOP'tan sonra SİP ( Siyasal İslam Projesi) de çökmüştür.

 

Hüsnü MAHALLİ | Tüm Yazıları
Hits: 752