İstanbul Barosu'ndan Dağlıca baskını açıklaması

~ 07.09.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

İstanbul Barosu: Hakkari ili Çukurca İlçesi Dağlıca bölgesinde PKK pususunda şehit olan askerlerimize rahmet, yakınlarına ve Türk Milletine başsağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza sağlık dileklerimizi iletiyoruz. Siyasi iktidarın, aymazlık ve aldırmazlığı sonucu ülkeyi saran etnik terörün etnik isyan aşamasına sıçradığını artık görmelerini diliyoruz.

Ayrılıkçı terör örgütünün, siyasi iktidarın kamuoyunu Açılım ninnileriyle, Analar ağlamayacak masallarıyla uyuttuğu süreci nasıl değerlendiği bu gün bütün çıplaklığı ile görülmektedir. Terör örgütüne silah bıraktırma ve yurt dışına çıkarma yalanları üzerinden oy devşirme hesabı yapanların her gün al bayrağa sarılı tabutlarla birliklerinden baba ocağına uğurlanan şehitlerin yakınlarına bundan sonra hangi masalları anlatacağını merak ediyoruz!

 

Ayrılıkçı terörün ülkenin belli yörelerinde kaynağını Anayasadan alan kamu otoritesi, devletin meşru kolluğu ve silahlı kuvvetlerini etkisiz kılmaya yönelik kanlı stratejinin uygulanması doğrultusunda eylemleri artarak devam etmektedir. Buralarda kamu otoritesinin, devlet tekelinde olan kolluğun ve  Türk Milleti adına karar veren yargının yerine etnik terörün gayrı meşru diktasını hakim kılmaya yönelik eylemlerinin hiçbir haklı gerekçesi söz konusu olamaz.

 

Yaşanan sürecin Sevr özlemcisi emperyalizmin Fıratsız, Diclesiz, GAP’sız Türkiye tasarımının kanlı taşeronu PKK terörünün Anayasal düzene, ülke ve ulus bütünlüğüne karşı aleni kalkışması olduğu görülmelidir. Bu ayrılıkçı kalkışmaya karşı hukuk meşruiyeti içinde her türlü önlem acilen alınmalıdır. Devletin meşru gücü tüm kararlığı ile etnik isyanı bertaraf etmek için yasadan kaynaklanan sorumluluklarını kullanmalıdır.

 

Türk milleti bölünme, ayrışma, etnik kamplaşma dayatmalarına karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi doğrultusunda üniter yapı, ulus devlet çerçevesinde birlikte yaşama iradesini yaşamın her alanında yüksek sesle dile getirmelidir.

 

İstanbul Barosu, Türkiye’nin üniter yapısını, ulusal bütünlüğünü hedefleyen ayrılıkçı teröre karşı, ortak paydalar doğrultusunda barış içinde, bir arada yaşamak için bireylerin ve kurumların hep birlikte mücadele etme çağrısını kamuoyuna saygıyla duyurur. 

 

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI
 
Hits: 493