'Bebekten katil yaratan karanlık'

~ 12.08.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

“Her şehide karşılık, bir HDP’li vekilin indirilmesini” öneren Prof. Şentürk hakkında Arel Üniversitesi soruşturma başlattı. Suç duyurusunda bulunacak olan HDP’li Paylan “Bu kirli zihniyetler, genç kuşakları zehirliyorlar” dedi

AYDIN DEMİR

Ülkeyi içine alan şiddet ve öfke sarmalına karşı toplumun çoğu kesiminden barış sesleri yükselirken İstanbul Arel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde görevli ‘profesör’ Ahmet Atilla Şentürk nefret söylemini büyütecek paylaşımda bulundu. Şentürk, sosyal medya hesabından “Her şehide karşılık, bir HDP’li vekilin indirilmesi” çağrısında bulundu. Arel Üniversitesi, Prof. Dr. Şentürk hakkında soruşturma açıldığını ve uzaklaştırılmasına karar verildiğini duyurdu.

Kirli nesiller yaratıyor

Şentürk'e HDP de sert tepki gösterdi. “Bu kirli zihniyetler, kirli nesiller yaratıyor, genç kuşakları zehirliyor” diyen İstanbul milletvekili Garo Paylan, Şentürk hakkında bugün Çağlayan Adlyesi’nde suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti ve ekledi: “Daha önceleri de okullarda bu tip ırkçı, nefret içerikli söylemlere sahip öğretmenler, öğretim görevlileri vardı ve karşılarında cesaretle duracak kimseler azdı. Ancak artık Türkiye değişti, bu tip zihniyetlerin önünde duracak çok fazla duyarlı insan var.”

Paylan, 17 yaşındaki Ogün Samast tarafından öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in “Bir bebekten katil yaratan karanlık” sözlerini hatırlatarak “Bu tip hocaların yetiştirdiği nesiller zehirli insanlar oluyor ve Rakel Dink’in bu sözlerini geçerli kılıyor. Bu kirli zihniyetler, kirli nesiller yaratıyor, genç kuşakları zehirliyorlar, bir bebekten katil yaratıyor” şeklinde konuştu.

İnsanlık yükseltilmeli

Gençlere, gelecek nesillere nefret tohumları ekenlerin her fırsatta engellenmesi ve önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Paylan, “Ne yazık ki nefret söylemi, çocukken öğreniliyor, bu tip zihniyetlerin afişe edilip, insanlık değerlerini yükseltmeyi esas alan düşüncelerin büyümesi için mücadele etmek gerek” diye konuştu. Kendi kuşaklarının ırkçı ve nefret dolu söylemlerle büyütüldüğünü ve bu yüzden de şuanda barışı sağlayamadıklarını dile getiren Paylan, “Gelecek nesillere nefret tohumları serpilmesine izin verilmemeli. O zaman kötülükten, nefretten başka bir taraf olduğunu görebiliriz. Ve barışı yükseltiriz” dedi.

‘Sizi boğulmaktan kim kurtaracak"

Yazdıkları üzerine tepki gören Şentürk daha sonra Facebook’tan aynen şunları yazdı: “Ağzının salyasını akıtarak sabahlara kadar hırlayan, tehdit mesajları yazan pkk ve hdp köpekleri!” diye başladığı sözlerini “Bu ülke bütün kudurmalarınıza karşılık hala susuyorsa, insanımızın asaletindendir. Siz bu muameleye layık değilsiniz. Millet belki insan sıfatına girersiniz diye meclise soktuğunuz o militanlara bir fırsat vermek istedi. Ama görüyoruz ki siz bu dilden anlamıyorsunuz. Yarın insanımız öfkesini tutamayıp tükürmeye başlarsa sizi boğulmaktan kim kurtaracak”

 

http://www.birgun.net/haber-detay/bebekten-katil-yaratan-karanlik-86614.html

 

Hits: 584