Ünlü ressam Fikret Otyam hayatını kaybetti

~ 09.08.2015, Yeni Yaklaşımlar ~
Bir süredir Antalya'daki bir hastenede tedavi altında tutulan ünlü sanatçı ve yazar Fikret Otyam hayatını kaybetti.
 
Türkiye’nin ünlü ressamlarından, gazeteci-yazar Fikret Otyam yamaşa veda ettti. Fikret Otyam’ın saat 23:45 sıralarında hayata gözlerini yumduğu açıklandı.

Tedavi gördüğü Antalya’daki özel bir sağlık merkezinde yaklaşık 7 ay önce girdiği diyaliz sırasında fenalaşan ardından mide kanaması geçirince Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Fikret Otyam, son olarak Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı.

FİKRET OTYAM KİMDİR?

Fikret Otyam , Aksaray’da 19 Aralık 1926 tarihinde dünyaya geldi. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden 1953 yılında mezun oldu. Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan resim dersleri alan Fikret Otyam, 1950 yılında Son Saat gazetesinde gazeteciliğe başladı. Cumhuriyet gazetesinde çalışan, köşe yazarlığı yapan Fikret Otyam’ın Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgili röportajları o dönem büyük ses getirdi. Fikret Otyam, yaptığı röportajlarını kitaplarında yayınladı. Aydınlık Gazetesi’nde uzun süre haftalık yazıları yayınlanan Fikret Otyam, yaşamının son döneminde Antalya’ya 26 kilometre uzaklıkta olan Geyikbayırı Köyü’nde resme ağırlık verdi. Aynı zamanda Akdeniz Gazetecilik Vakfı ve Altın Portakal Kültür Sanat Vakfı’nın kurucu üyelerinden Fikret Otyam, besteci ve orkestra şefi Nedim Vasıf Otyam’ın kardeşi, dokuma ve fotoğraf sanatlarıyla ilgili sanatçı sanatçı Filiz Otyam ile evliydi.
 
karşı gazetesi

Hits: 552