Tanal'dan HSYK Çıkışı: Hukuk Tarihine Kara Bir Leke Olarak Geçti

~ 02.08.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, HSYK’nın 37 yargıcı meslekten men etmesini örneği olmayan bir skandal olarak nitelendirdi.

BU BİR GÖZDAĞI

Tanal yargıçlar hakkında verilen men kararı için “Bu hukukun katliamıdır. Aslında bugüne kadar tarihte görülmemiş ve dünyada da böyle bir benzeri bir örneği yoktur. 37 yargıç üzerinde cezaevine atılan 2 yargıç ve aynı zamanda IŞİD terör örgütüne MİT TIR'ları ile mühimmat ve silah gönderdikleri için yasa uyarınca onları durdurma kararı veren, arama kararını veren 4 savcının cezaevine atıldığı gibi bu da öyle bir gözdağı. Türk hukuk tarihine geçen kara bir lekedir” dedi.

HEPSİ Mİ PARALELCİ?

Anayasa’nın 138. Maddesinin ‘Mahkeme kararları yasama, yürütme, yargıyı bağlar’ dediğini anlatan Tanal, “Ankara İdare Mahkemeleri Cemaatçi, paralelci diyorlarmış, söyledikleri bu. Bu Ankara İdare Mahkemesi, hepsi farklı farklı mahkemeler. Danıştay’ınız da mı paralelci kardeşim. Bir tane paralelci, iki tane paralelci, bu idare mahkemelerinin hepsi mi paralelci? Bunlar sözlü mülakattan geçmişlerdi. Sözlü mülakatta bunları kabul edilenler paralelci olmuyor da bu hakimler mi paralelci oluyor. Sırf yargıya gözdağı vermek için, meslekten ihraç edilmeleri için mesleğe kabul kararının geri alınması bir oyundur” şeklinde konuştu.

MİT TIR'LARINI DURDURDUKLARI İÇİN

Bugüne kadar adalet bakanlarının hepsinin siyasi olduğunu, sadece seçim kararları alındığı dönemlerde adalet bakanlarının bağımsız kişilerin olduğunu ifade eden Tanal, “Hiçbir dönemde siyasi vasfı ve niteliği olan adalet bakanının yapmadığı hukuksuzlukları bugünün Adalet Bakanı, tarafsız diye geçinen Kenan İpek tarafından yapıldı. Hiçbir adalet bakanı döneminde 4 tane yargıç suçu soruşturdukları için, suç delillerini elde edebilmek için, terör örgütlerine silah gönderdikleri için, MİT TIR'larını durdurdukları için cezaevine atılmadı” dedi.

Bugün Gazetesi

 

 

Hits: 951