Eminağaoğlu 'uçan tekme' yedi, soruşturma açıldı

~ 15.04.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

HSYK, Meclis Adalet Komisyonu’nda uçan tekmeye maruz kalan Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında disiplin soruşturması açtı.

HSYK, Meclis Adalet Komisyonu’nda uçan tekmeye maruz kalan Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında Adalet Komisyonunun çalışmalarını engellemek suçundan disiplin soruşturması açtı. HSYK 3. Dairesi, Eminağaoğlu’ndan savunma istedi.

HSYK üzerinde Adalet Bakanının yetki ve görevlerini artıran yasa değişikliğinin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonuna, Yargıçlar Sendikası adına katılan Ömer Faruk Eminağaoğlu, AKP Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'ın uçan tekmesine maruz kalmıştı. Bu durumu yargının gündemine taşıyan Eminağaoğlu, Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne Aslan hakkında “fiziki ve sözlü saldırı” suçlamasıyla açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, Aslan’ı 5 bin TL tazminata mahkum etti. Olay sırasında “hayatımda ilk tekmeyi TBMM’de yedim” diye açıklama yapan Eminağaoğlu hakkında Meclis çalışmalarını bozmaktan HSYK Başkanlığına suç duyurusunda bulunuldu. Başvuruyu incelemeye alan HSYK 3. Dairesi, dönemin HSYK Başkanı olan Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ’a “TBMM çalışma düzenini bozmak konusunda disiplin soruşturması açılmasına yer olmadığı kararı verilmesini” teklif etti. Bozdağ ise bu teklifi uygun bulmayarak karara karşı yeniden inceleme isteğinde bulundu. İnceleme ile görevlendirilen HSYK müfettişinin raporunu esas alan HSYK 3. Dairesi bu kez soruşturma yapılmasına karar verdi. 3. Daire, Eminağaoğlu’ndan, TBMM’de izinsiz basın toplantısı yapmak, Adalet Komisyonunun çalışmalarını engellemek suçlamasıyla savunma yapmasını istedi.

"İKTİDARIN EYLEMİNE HSYK’NIN ORTAK OLMASI KABUL EDİLEMEZ"

Savunma istemini ANKA’ya değerlendiren Eminağaoğlu, iktidarın 17-25 Aralık soruşturmalarını etkisiz kılmak için HSYK Yasasında değişiklik yapmak istediğini öne sürerek, yapılacak değişikliklerin sonuçlarına dikkat çekmek için Sendika adına TBMM Adalet Komisyonu'na gittiğini belirtti. Eminağaoğlu, “Panikleyen iktidar bana havada tekme attı. Bu uçan tekme hukuka atılmış tekme oldu. Şimdi ise meslekten ayrıldım ve milletvekili seçimlerinde aday adaylığı nedeniyle mesleğe geri dönmem mümkün değil ancak, kendi kusurunu örtmek isteyen iktidarın eylemine HSYK'nın ortak olması kabul edilemez” dedi. Eminağaoğlu, en son Çankırı Yargıcı ve Yargıçlar Sendikası Başkanı olarak görev yaparken CHP milletvekili aday adaylığı için bu görevlerinden istifa etmiş, ancak aday gösterilmemişti. 

 

 

http://ilerihaber.org/eminagaoglu-ucan-tekme-yedi-sorusturma-acildi/13633/

Hits: 587