Savcı rehin alındı

~ 31.03.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Berkin Elvan Savcısı Mehmet Selim Kiraz Çağlayan Adliyesi'ndeki odasında DHKP-C üyeleri tarafından rehin alındı.

Güvenlik güçleri kapıyı zorlayınca içeridekiler 2 el silah ateş etti. Özel Harekat operasyon hazırlığı yapıyor.

İstanbul Çağlayan’daki Adliyesi’de sıcak gelişme… 2 DHKP-C üyesi, Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcı Mehmet Selim Kirazı 6’ınca kattaki odasında rehin aldı. Terör örgütü üyeleri bir anda odaya girerek Savcı Kiraz’ı başına silah dayayarak rehin aldı. Örgüt, talepleri yerine getirilmediği taktirde ölüm tehdidinde bulundu. Yaşanan olay sonrası polis 6’ncı katı ablukaya almış durumda. Giriş ve çıkışlar tutuldu. Söz konusu kat tamamen kapatıldı adliyeye özel tim ekipleri sevkedildi.

KAPI ZORLANINCA 2 EL ATEŞ ETTİLER

Saat 12.36 sırasında terör örgütü DHKP-C üyesi iki kişinin odasında savcıyı rehin aldığı belirtiliyor. Ancak olay 13.30’dan sonra duyuldu. Güvenlik görevlileri kapıyı zorlayınca, savcıyı rehin tutan DHKP-C’liler 2 el ateş ettiler. Güvenlik görevlileri bunun üzerine geri çekildi. Güvenlik güçlerinin içeridekileri ikna etmeye çalıştığı öğrenildi.

FOTOĞRAF YAYINLADILAR

İddiaya göre, Savcı Kiraz, önce katibi ile birlikte rehin alındı. Savcının katibi bir süre sonra serbest bırakılınca güvenliğe haber verdi. Adliyedeki rehine eylemi devam ediyor. Terör örgütü, olaya ilişkin fotoğrafları twitter’dan yayınladı.

SAAT 15:36’YA KADAR SÜRE VERDİLER

Terör örgütü saat 15.36’ya kadar süre verdi, 5 taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

SİLAH İÇERİYE NASIL SOKULDU?

Yaşanan olay sonrası silahın adliyeye nasıl sokulduğu sorusu gündeme geldi.

 

FACEBOOK’TAN TALEPLERİNİ AÇIKLADILAR

İşte örgütün kendi ifadeleriyle talepleri;

1-Berkin Elvan’ı katleden polislerin canlı yayına çıkarak itirafta bulunmaları…

2-Polislerin Halk Mahkemelerinde yargılanmaları…

3-Bugün kadar, Berkin Elvan için yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan, işten atılan, tutuklanan herkesin suçlamalarının kaldırılması…

4-Bu üç saatin ardından güvenli bir şekilde ayrılmalarının sağlanması…

5-Oluşturulacak bir heyetle iletişim Kurmak… Oluşturulacak heyette bulunmasını istedikleri kişiler: Ümit Kocasakal, Sezgin Tanrıkulu, ÇHD’den bir avukat, Halk Meclislerinden bir kişi, Haziran Şehitleri Aileleri ve TAYAD’lı Aileler…

savci-rehin-alindi-iddiasi-5471683

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

yurtgazetesi

Hits: 1115