Hukuksuz soruşturmalar için artık dokunulmazlık zırhı geliyor

~ 03.03.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Hükümet, İç Güvenlik Paketi’ne koyduğu madde ile 17 Aralık’tan sonra uygulanan hukuksuz uygulamalara dokunulmazlık getiriyor. Hukuksuzlara imza atan kamu görevlilerine tazminat davası açılamayacak.

Hükümet 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarının ardından verdiği hukuksuz talimatları uygulayan kamu görevlilerine vadettiği yasa sözünü tutuyor. Sıkıyönetim dönemlerini aratmayan düzenlemelerin yer aldığı İç Güvenlik Paketi’ne konulan madde ile hukuksuz talimatları uygulayan kamu görevlileri yasal zırha kavuşacak.

DOKUNULMAZLIK KALKANI İSTEĞİ

Düzenleme ile ön inceleme, disiplin soruşturması yapmakla görevlendirilenler ile teftiş ya da denetim elemanlarına kişisel kusur, haksız fiil halleri de dahil tazminat davası açılamayacak. Davalar idareye açılacak, kaybedilen tazminatları devlet ödeyecek.

CHP maddeye yazdığı muhalefet şerhinde, hukuksuz bir şekilde müfettiş görevlendirip mevcut kanunlara göre suç işleyenlerin bu maddeyle kendilerine dokunulmazlık kalkanı getirme isteğinde olduğu belirtildi.

ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETMİŞTİ

“Mevcut yöneticiler yapmış oldukları keyfi, hukuksuz işlemler nedeniyle ileride tazminatlara mahkûm olacaklarını bildiklerinden böyle bir güvence yoluna gitmek istemektedirler” denildi.

“Zira daha önce dönemin Başbakanlık Müsteşarı ile İstanbul İl Emniyet Müdürü arasındaki geçen konuşmada ‘kır kapıyı, gir al, daha sonra yasaysa yasa…’ şeklindeki konuşmalar, bu hususun hayata geçirilmeye çalışıldığını göster-mektedir” ifadelerine yer verildi.

Muhalefet şerhinde geçtiğimiz yıl çıkarılan Torba Kanun’da getirilen ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen 2 yıl mahkeme kararlarının uygulanmaması düzenlemesinin gizli bir şekilde geri getirilmek istendiği vurgulandı. Şu görüşlere yer verildi: “Bu nedenlerden dolayı düzenleme hukuksuzdur ve kamu personelinin iktidarın ve bir partinin emrine sokulması için kullanılacak bir süreci başlatacaktır.”

YARGISIZ İNFAZA ZEMİN HAZIRLAR

Düzenlemenin hukuksuz soruşturmalara dokunulmazlık getirdiğine işaret edildi. Düzenleme ile hükümetin görüşünde olmayan kamu görevlilerinin yargısız infazına zemin hazırlandığına dikkat çekildi.

KANUNSUZ TAAHHÜDÜN SES KAYDI

CHP’nin şerh koyduğu düzenleme 17 Aralık soruşturma-sından sonra ortaya çıkan ses kayıtlarında yer alıyordu. İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya ait olduğu iddia edilen ses kaydında Başbakanlık Müsteşarı sıfatıyla İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu arayan  Ala, Taraf yazarı Mehmet Baransu’nun gözaltına alınması talimatını veriyordu.

GEREKİRSE YASA YAPARIZ

Mahkeme kararına gerek olma-dığı kapısının kırılıp alınması, diren-mesi halinde savcının da derdest edilmesini emrediyordu. Bir başka kayıtta da BTK Başkanı Tayfun Acar-er’e talimat verirken yasa yapıp yaptık-ları hukuksuzlukları suç olmaktan çıkaracaklarını taahhüt ediyordu.

‘KAYBEDEN SiZ OLURSUNUZ’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP kanadından gelen açıklamaları farklı sesler olarak niteledi. HDP’ye ikircikli dil, şiddet dili kullanmayın uyarısı yaptı. “Kaybeden siz olursunuz” dedi. Kamu düzeni vurgusu yaptı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecine ilişkin mesajlar verdi. 28 Şubat’ta yapılan açıklamaların gereğini takip edeceklerini belirtti. Silah ve terör dilinin ortadan kalkması gerektiğini ifade etti.

6-7 Ekim benzeri olayların yaşanmaması gerektiğini söyledi. Demokratik yolla getirilebilecek her hususu tartışacaklarını söyledi. Ancak 2013 yılında olduğu gibi oyalamaların başlaması ve silahların gündeme gelmesi durumunda kamu düzeninden taviz vermeyeceklerini kaydetti.
Çözüm sürecinin, milli, özgün ve yerli olduğunu dile getiren Davutoğlu, psikolojik gerekçelerle önüne engel çıkarılmamasını istedi. İç Güvenlik Paketi’nin çözüm sürecinin önünü açacak bir tedbir olduğunu ifade etti.

ENGELLİYE HİBE

Başbakan Davutoğlu, kendi işini kuran engelli vatandaşa 36 bin liraya kadar hibe verileceğini belirtti. 250 milyon fidan dikme kampanyası başlatarak, İŞKUR bünyesinde altı ay fidan dikme ve bakım için 120 bin vatandaşın istihdam edileceğini açıkladı.

ELİTAŞ: PAKET KOMİSYONA ÇEKİLMEYECEK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş İç Güvenlik Paketi’nin komisyona çekilmesinin söz konusu olmayacağını söyledi. Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elitaş, İç Güvenlik Paketi üzerinde yapılan görüşmelerde muhalefet partilerinin yumuşamalarını arzu ettiklerini belirtti. Paket üzerindeki görüşmelerin devam edeceğini belirten Elitaş, şunları söyledi: “Zaten Genel Kurul'da kabul edilen 33 maddenin komisyona geri çekilmesi mümkün değil” dedi. Muhalefetin ilk 3 maddenin kabul edilmediğine yönelik Başkanlık Divanı'na başvurusuna ilişkin soru üzerine Elitaş, "Onlar hayal görüyorlar" yanıtını verdi.

İŞ GÜVENLİK PAKETİ'NE KIYAFET PROTESTOSU

HDP ve DBP'liler TBMM'de görüşülen İç Güvenlik Paketi'nin kıyafetlerini giymeyi engellediği gerekçesiyle, ‘Kıyafetime dokunma' adı altında yöresel kıyafetler giyerek protesto yürüyüşü düzenledi. Şırnak, Mardin, Şanlıurfa olmak üzere pek çok yerde düzenlenen gösterilere çok sayıda kişi katıldı.

KADIN YÜRÜYÜŞÜ

Mardin Kızıltepe Belediyesi Eş Başkan ve meclis üyeleri, mart ayı olağan meclis toplantısını yöresel kıyafetleri ile yaptı. Nusaybin’de kadınlar, ağızlarını başörtüleriyle kapatarak yaptıkları yürüyüşle protestoda bulundu.

YASA DIŞI UYGULAMALAR

17 Aralık’tan sonra pek çok hukuksuzluğa imza atıldı. Polis baskını ile Bank Asya yönetiminin değiştirilmesi, gözaltı süresi bitmiş polislerin tutsak edilmesi, ters kelepçe  uygulaması onlardan bazıları.

BUGÜN GAZETESİ

Hits: 542