Kart aidatını istedi, icralık oldu

~ 20.02.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Bankasına kredi kartı aidat davası açan müşteri hem mahkum hem de eline ulaşmayan mahkeme tebligatı nedeniyle icralık oldu.

Kredi kartı aidat iadesini haklı gören tüketici hakem heyetinin kararına itiraz eden banka avukatları, aidatı ödetmediği gibi mahkeme masraflarını da tüketiciden talep etti. Bunun yanı sıra müşteriye, avukatlık ücreti icrası getirdi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre kredi kartlarının aidatının iadesi için Beşiktaş Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran banka müşterisi Jale Özçetin, 2013’te davayı kazandı. Fakat banka aidatı iadeyi reddederek Temmuz 2013’te karşı dava açtı. Aidatı almayı hak kazanan Özçetin hastalığıyla uğraşırken, “Gıyabında” yargılandı.

‘ALACAKLIYKEN BORÇLU DURUMA DÜŞTÜM’
Mahkeme, geçen sene 4 Şubat 2014’te neticeye bağlandı. Ancak mahkeme kararı Jale Özçetin’e ulaştırılmadı. Özçetin mahkemenin sonuçlanmasından bir yıl sonra 9 Şubat 2015’te icra kararı aldı. 972,24 lira kredi kartı aidatını almayı hak kazanan müşteri, eline ulaşmayan mahkeme tebligatı nedeniyle icralık olup 850,93 lira avukat ücreti ödemekle yükümlü oldu. Yıllardır bankanın müşterisi olduğunu söyleyen mağdur Özçetin, “En çok ağırıma giden alacaklıyken borçlu durumuna düşürülmem ve icra gelmesi.Hatta hapis cezasından bahsediliyor mektupta. Ayrıca televizyonda reklamlarda her gün kredi kartı aidatlarını kolayca iade ettiğini söyleyen bankalara güven olmuyormuş. Bütün aile bankadaki hesaplarımızı kapatacağız” dedi.

Niyetin tüketicileri yıldırmak olduğunu söyleyen Tüketicileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Halil Çamalan ise“Bankalar bu yola başvuruyor. Ancak Ziraat Bankası’nın dosya masrafları ve kredi kartı aidatlarını mahkeme heyetlerine gitmeden iade edeceğini söylediği gibi diğer bankaların da aynısını uygulamasını bekliyoruz. Çünkü her iki tarafta zorlanıyor ve çok sayıda dava açılıyor” dedi.

http://www.sozcu.com.tr/2015/ekonomi/kart-aidatini-istedi-icralik-oldu-749422/

Hits: 693