Hakim, 'delil yok' dedi, trafik cezasını iptal etti

~ 03.02.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Trafik ekiplerinin, yanlış park yeri gerekçesi ile kestiği ceza davalık oldu. Mahkeme 252 TL'lik cezayı iptal etti. Uzmanlar, haksız yere kesilen cezaların mahkemeye taşınması durumunda iptal edilebildiğine işaret etti.

İstanbul Anadolu yakasında görev yapan C Bölgesi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Mustafa Akar'ın, Ümraniye Alemdağ'da aracını yanlış yere park ettiği uyarısında bulundu. Akar, gelen uyarı üzerine aracını bulunduğu yerden çekti. Geçtiğimiz 10 Ekim günü yaşanan olaydan 18 gün sonra Akar'a bir ödeme emri tebliğ edildi. Gelen evrakta Akar'a yanlış yere aracını park ettiği gerekçesi ile 252 TL'lik cezanın kesildiği belirtildi.

CEZAYI ÖDEMEDİ DAVA AÇTI

Akar, cezayı ödemedi; mahkemenin yolunu tuttu. Yapılan işlemin iptali istemi ile dava açtı. Avukatı aracılığı ile dava açan Akar, başvuru dilekçesinde, aracın park yasağı olan bölgeye çekildiğine dair gelen uyarı üzerine harekete geçildiği belirtildi. Dilekçede ayrıca, söz konusu yerin park yasağı kapsamına girdiğini gösteren bir uyarı levhasının da olmadığı belirtildi.

MAHKEME: CEZAYI NEYE GÖRE KESTİN

Davaya bakan İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Mahkemesi, kesilen cezanın iptaline karar verdi. Mahkeme kararında, kesilen ceza için yeterli delil sunulamadığı, aracın yanlış yere çekildiğini gösteren fotoğraf benzeri bir delilin dosyada bulunmadığına işaret etti.

'TEBLİGAT SÜRESİNDE YAPILMADIYSA...'

Şenel Hukuk Bürosu'ndan Av. Lale Azeroğlu, cezayı kesen idarenin bunu belgelemesi gerektiğine işaret etti. Av. Azeroğlu açıklamasının devamında "Sulh ceza hakimliğine verilecek olan basit ve masrafsız bir dilekçe ile yüzlerce liralık cezaların iptali sağlanabiliyor. Cezanın bir diğer iptal sebebi olarak da tebligatın süresinde yapılmaması yer alıyor. Karayolları Trafik Kanunu'na göre süresinde tebliğe çıkarılmayan tutanakların da iptali sağlanabiliyor.

Bu idari para cezalarının delil gösterilmeden ya da süresinde tebliğe çıkarılmadan gönderilmesi durumunda iptal edilebileceğini bilmeyen kişiler cezaları ödemek zorunda kalıyor" dedi.

Hakim, 'delil yok' dedi, trafik cezasını iptal etti

Hürriyet
Hits: 640