Ertuğrul Kürkçü'den Birleşik Haziran Hareketi ile ilgili soru önergesi

~ 27.01.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

HDP'li Kürkçü Birleşik Haziran Hareketi üyelerine yönelik polis baskına ilişkin İçişleri Bakanı Efka Âla'ya soru önergesi verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Birleşik Haziran Hareketi (Haziran) üyelerine yönelik polis baskısıyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'ya yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

HDP'li Kürkçü'nün verdiği soru önergesinde Birleşik Haziran Hareketi'nin çeşitli siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve bağımsız yurttaşların biraraya gelerek oluşturduğu bir siyasi platform olduğu ifade edildi. Haziran'ın kuruluşunu ilan ettiği tarihten bu zamana kadar örgütlenme çalışmaları sırasında güvenlik mensupları tarafından sürekli baskıya maruz kaldığı belirtildi.

HAZİRAN'A YÖNELİK BASKILAR
Kürkçü, Haziran'a yönelik baskılar ile ilgili hazırladığı metinde hareketin kuruluş süreci olan 'forumlar süreci' ve 'Bilimsel ve Laik Eğitim için Ayaktayız' kampanyası sırasında uğradığı polis baskılarını şu şekilde aktardı;

''11 Aralık 2014 tarihinde Birleşik Haziran Hareketi Bartın forumuna çağrı afişi yapan 5 Bartın Üniversitesi öğrencisi, polis tarafından gözaltına alınmış ve para cezası kesilmiştir.

9 Ocak 2015 tarihinde Karabük'te Birleşik Haziran Hareketi'nin 11 Ocak'ta yapacağı 'Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız' eyleminin bildirilerini dağıtan Birleşik Haziran Hareketi üyeleri polis tarafından gözaltına alınmıştır.

23 Ocak 2015 tarihinde Ankara Dikmen Sokullu Lisesi önünde 'Bilimsel ve Laik Eğitim için Ayaktayız!' sloganıyla 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek boykotun çalışmasını yapan dört Birleşik Haziran Hareketi üyesi gözaltına alınmıştır.''

Kürkçü, Haziran'a yönelik verdiği örneklerin yapılan baskıların 'sadece birkaçı' olduğunu da vurguladı.

''DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAMA VE YAYMA HÜRRİYET'İ''
HDP'li Kürkçü anayasanın  "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti" başlıklı 26. Maddesi'nden örnek vererek şu ifadelere yer verdi;

''Anayasanın 'Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti' başlıklı 26. Maddesinde 'Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar' denmektedir.''

'BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ'NİN KAÇ ÜYESİ GÖZALTINA ALINMIŞTIR?
Kürkçü Efkan Âlâ'ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1. Birleşik Haziran Hareketi aktivistleri, içeriğinde kendi politik düşüncelerini anlattıkları bildirileri dağıtırken kolluk kuvvetleri tarafından hangi gerekçeyle engellenmektedirler?

2. Bugüne kadar, Birleşik Haziran Hareketi mensubu veya aktivisti kaç kişi hangi gerekçelerle gözaltına alınmış, haklarında hangi hukuki  işlemler yapılmıştır?

3. Fikirlerini özgürce yayma hakkına sahip olan yurttaşları engelleyen kamu görevlileri hakkında hukuki/idari işlem yapılmış mıdır?

4. Bundan sonra anayasal haklarını özgürce kullanmak isteyen siyasi partiler, dernekler, birlikler, gruplar, hareketler ve yurttaşların engellenmemesi için bakanlığınızın aldığı önlemler nelerdir?

 

 

http://www.birgun.net/news/view/ertugrul-kurkcuden-birlesik-haziran-hareketi-ile-ilgili-soru-onergesi/12618

 

Hits: 673