Avukat Kılıçalp: Alo Fatih Devri Kapanmış, Alo Savcı Devri Başlamıştır

~ 19.12.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Özgür medyaya yönelik 14 Aralık operasyonuyla gözaltına alınan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatı Yusuf Danyal Kılıçalp, “Yeni Türkiye’de 'Alo Fatih' devri kapanmış, alo savcı devri başlamıştır.” dedi.

Medyaya yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatı Yusuf Danyal Kılıçalp adliye önünde açıklama yaptı.Söz konusu soruşturma ile vatandaşın hukuk güvenliğinin ortadan kalktığını söyleyen Kılıçalp, “Şu an yeni Türkiye’de Alo Fatih devri kapanmış, alo savcı devri başlamıştır. Şu andan itibaren Cumhurbaşkanı, Başbakan, açıklama yapıyor ondan sonra operasyon başlıyor. Özgür basını susturmak için yapılan operasyon.” şeklinde konuştu.

Dosyanın içeriğine bakıldığında savcılık aşamasında Fethullah Gülen Hocaefendi’nin sohbetinden ve Tek Türkiye dizisinden bazı bölümlerin izletildiğini kaydeden Kılıçalp, şöyle konuştu: “Sonra mükevile soruyor, bundan ne anlıyorsunuz? Yani müvekkilimin iç dünyası, Hocaefendinin iç dünyası yorumları istiyor. Yorumlar sonunda ben sizi neyle suçluyorum, ‘anayasal düzeni değiştirmek için silahlı örgüt kurma suçu’, ‘örgütü yönetme suçu’ bir hayal ürünü diziden.”

Emniyette ifade veren ve ardından serbest kalan Ahmet Şahin Hoca'nın da avukatı olarak sorguya girdiğini belirten Kılıçalp, şöyle devam etti: “Zaman gazetesindeki iki tane köşe yazısından anayasal düzeni yıkmaya çalışan örgüt çıkartmak, bütün savunmalarda bunların hukuken mümkün olmadığını, somut deliller ispat edilmesi gerektiğini, yorumlarla ve kanaatlarla silahlı örgüt çıkarılamayacağını ifade ettik. Savcılar bizim tarafsız ve bağımsız olma ihtimalini şüpheye düşürdüğünden dolayı mahkemeye geldik. Mahkemede sorgu başlarken avukatlar üç kişi ile sınırlandı. Arka tarafta iki tane polis oturuyor. Polislerin nezaretinde savunma yapmak istemiyoruz dedik ve polisler çıktı. Hidayet bey ifadesinde ‘bu soruşturma gizli olmasına rağmen kısıtlılık kararına rağmen Cumhurbaşkanı beyanet veriyor. Başbakan ve bakanlar konuşuyor. Emniyette sorgunun bitmesini beklediğimiz halde tebligat yapılmadı. Ama havuz medyasında bunlar yer aldı.’ Hakime siz tarafsız ve bağımsızlığını yitirdiniz. Özgür iradenizle karar vereceğinize şüpheye düştüğümüzden dolayı beyanet vermeyi kabul etmiyoruz dedik.”

'BAŞSAVCININ TALİMATIYLA SU VERİLDİ'

Avukat Kılıçalp, şeker hastalığı bulunan Hidayet Karaca ile bir polisin arasında geçen diyaloğu ise şöyle aktardı: “Hidayet Bey polisten bir bardak su istiyor. Polisin ifadesi ‘burda kantin mi var kardeşim, sana su vereceğim.’ oluyor. Bu insan ilaç kullanacak. Başsavcının talimatı ile su verildi. Hakime de bunu izah ettik. Bunlar niçin oluyor? Üstten birileri 'bunlara su bile vermeyeceksiniz' diyor, sırf bundan dolayı kolluk amirleri tamamen taraflı bomboş bir doysa ile hayal ürünü iki dizi, iki tane köşe yazısı ile Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmayı amaçlayan silahlı terör örgütü çıkardılar.”

Dosyada iki tane müşteki olduğunu belirten Kılıçalp, “Bu kişilerin ifadesini istiyoruz ama gizlilik kararı var, veremiyoruz deniliyor. Bize müşteki beyanı verilmedi, neyle suçlandığı bilinmiyor. Hukukçuyuz herkes sussa biz susmacağız. Haksızlıkları anlatacağız. Özgür basın susturulamaz. Alo Fatihlerle önce emniyet yargısı, sonra yargı darbesi yapıldı. Anayasa mahkemesi tartışıldı.” ifadelerini kullandı.

CİHAN

Hits: 659