Yeni Türkiye'de Adalet!

~ 22.10.2014, Cüneyt ARCAYÜREK ~

Şu soruya yanıt arayalım:
Bir ülkenin yıllardır çözümleyemediği bir sorunda atacağı adımları, her alanda ayrı saz çalan sorumsuzların altı saatte saptadığı istekler doğrultusunda çözmek mi daha doğru bir demokratik bir yöntemdir, yoksa...
...halkın oylarıyla seçilmiş, sorumluluk sahibi milletin temsilcilerinden oluşan Millet Meclisi’nde görüşerek çözüm yolları aramak mı daha geçerli bir yöntemdir?
AKP hükümetlerinin Millet Meclisi’nde görüşerek çözüm yolları aramak veya saptamak işine gelmiyor.
Bu ülkenin cumhurbaşbaşkanı, başbakanı, akil adamları Millet Meclisi’ne yeğliyorlar.
AD de eski başbakan gibi, her biri başka sazdan çalan; Kürt veya Türk olmasına göre siyasete yön vermeye çalışan akil adamları topladı.
AKP hükümetleri, Kürt sorununun çözümünde Millet Meclisi’ne başvurup daha ne gibi adımlar atılacağı ya da atılması gereken adımları tartışıp saptamaya çalışacağı yerde, siyasal eğilimlerine göre hareket eden akil adamları milletin seçilmiş temsilcilerine yeğliyorlar.

***

Akil adamlar da hükümete çözüm sürecinde olumlu adımlar atılması için 10 öneri dayatıyor.
Çözüm süreci ağır aksak yürümeye çalışırken her biri PKK marifeti olan, okulların yakılması, soygunlar yapılması, insanların öldürülmesi, terör eylemleriyle kentlerin cehenneme çevrilmesinin sorumlusu sanki güvenlik güçleri imiş gibi “çatışmaların devam etmesine son verilmesi veya engellenmesini” salık veriyorlar.
İmralı’nın başlattığı, Kandil’den ses getiren ve siyasal varlıklarını Öcalan adından alan HDP’liler, yıllardır İmralı’daki cani sanki basit bir suçtan müebbet yiyerek haksızlığa uğramış biri gibi öncelikle tahliye edilmesini baş koşul olarak öne sürdüler.
Önceleri bu kadro İmralı’nın affedilerek özgür bırakılmasını dayattı ve baktılar ki bu dayatmadan sonuç alamayacaklar; şimdi cumhurbaşkanı ve başbakanla aynı düzeyde bir siyaset adamı gibi İmralı’nın çözüm sürecindeki görüşmelerde hazır bulunmasını dayatıyorlar.
Tabii İmralı’daki caniye, başka Batılı ülkelerde uygulanan ve yumuşatılmasına hiçbir hükümetin önayak olamayacağı, televizyon dahil iki odalı, bahçeli, küçük bir villada konuk gibi yaşayan Öcalan’a, daha müreffeh bir yaşam sağlanmasını…
…ya bu dediklerinin sağlanmasını, aksi halde çözümü desteklemeyeceklerini öne sürüyorlar ve…
…bu dayatmaları akil adamlar da destekliyor.
Hükümetin akil adamların istek adı altındaki dayatmalarına ne kadar itibar edeceğini gelişmeleri izleyip göreceğiz!

***

AD’nin Amasya dönüşü beraberindeki gazetecilere söyledikleri sonradan yazılıyor.
Çözüm sürecinde Kobani eylemlerinden rahatsızlığından söz etmiş ve “bir itirafta” bulunmuş; “çözüm süreci zorlu bir dönemeçte ama toparlarız” demiş.
Bu bile AD’nin Kobani eylemleriyle su üzerine vuran İmralı-PKK, HDP dayatmalarını nasıl çözümleyeceğini bilemediğinin ve yol gösterici olurlar diye akil adamların görüşlerine gereksinme durumunda kaldığının kanıtı.

***

Oysa bu hükümetin, çözülmesi zorunlu, ülkenin siyasal ve rejimsel geleceğiyle ilgili daha derin bir sorunu çözmesi gerekiyor.
RTE’den devraldığı 53 rüşvet sanığı hakkında bu hükümet döneminde bir savcının takipsizlik kararına AD hiç değinmiyor.
Yargıda deprem yaratan bu karar, çözüm sürecindeki sıkıntıları da bastıracak önemde bir sorun.
Şimdi devlet parasıyla yaptırdığı, sanki gerekiyormuş gibi Söğütözü’ndeki malikanesinde RTE, zaten yıllardır beklediği, rüşvet operasyonunu başlatan savcıları yerlerinden ederek, salla başını al maaşını özetinde görev yapan bir savcı, takipsizlik kararı verince kurguladığı sonuca erişti…
…Oh be! Bu sonuçtan doğabilecek bütün sorumlulukları AD’ye yükleyerek, sorumsuz koltukta oturmanın keyfini çıkarıyordur şimdi.
Yeni Türkiye’nin yargı adaletine göre:
Bu adamların alnının teriyle, rüşvet yoluyla kazandıkları milyarlarca Avro mu? Helal para, hediye!
Yıllardır ülkeyi yöneten bu kadro, eski tabirle namusu mücessem… Rüşvetleri açıklayan savcı, yazan, halka duyuran muhalefet var ya.. topu yalancı, Pensilvanya’nın emrinde darbeci!
Ya şimdi suçlayıp hâlâ kanıtlayamadığı Pensilvanya ile yıllarca sarmaş dolaş olan nerede?
Yeni Türkiye’nin Cumhurbaşkanı!  

Cüneyt ARCAYÜREK | Tüm Yazıları
Hits: 837