'Selo Başkan!'

~ 31.07.2014, Nazım ALPMAN ~

Türkiye önümüzdeki ağustos ayı içinde yeni cumhurbaşkanını seçecek. Yüksek tempolu bir seçim kampanyası sürüyor. Yine siyaset ile hava durumu üst üste geldi

NAZIM ALPMAN

Türkiye’de zihinsel devrim yaptı: 'Selo Başkan'

Türkiye önümüzdeki ağustos ayı içinde yeni cumhurbaşkanını seçecek. Yüksek tempolu bir seçim kampanyası sürüyor. Yine siyaset ile hava durumu üst üste geldi:

-Türkiye’de sıcak yaz!

Kampanyanın “tartışılmaz yıldızı” Halkların Demokratik Partisi adayı Selahattin Demirtaş giderek genişleyen bir sempati halkası oluşturdu! Medyanın 30 yıldır çarpık haberciliği sayesinde Batı kentlerinde Kürtlere karşı oluşturulan negatif havayı Demirtaş; sempatikliği, hazır cevaplığı, zekâsı ve gençliğiyle darmadağın ediyor!

Geçen gün İstanbul’da kentli ailelerin yeni seçmen olmuş gençleri birbirleriyle seçim muhabbeti yapıyorlardı:

-Seçimde ne yapacağız kanka?
-Tabii ki Selo Başkan’a!..

Gençlerin ne yönde oy kullacakları 10 Ağustos akşamı belli olacak. Ama şimdiden görünen o ki, Kürtlerin Başkan adayı kendilerine en yakın duran politikacı olarak öne çıkıyor.
Zaten bu olguyu tam karşı cenahta yer alan MHP’liler bile teslim ediyorlar. MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Cumhurbaşkanlığı seçimini kastederek diyor ki:

-Bu seçim Selahattin Demirtaş’ın kişiliğiyle HDP’yi Türkiye partisi haline getirdi! Bu Türkiye için bir kazanımdır!
Nefret söylemiyle yıllardır bir “Türk-Kürt savaşı” çıkaramayanlar için geride kalan kampanya dönemi akıl-fikir verici süreç olmuş gibi görünüyor. Yoksa Bağdat Caddesi’ndeki Türk gençleri seçim muhabbetlerinde şöyle derler miydi:

-Tabii ki, Selo Başkan!..

***

AKP’nin millet sevgisi şahlandı: Milletin Adamı

Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki “millet sevgisi” iki farklı uçtan gelişiyor. Parti lideri Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı için güçlü bir kampanya yürütüyor. Ülkenin her yanını en yakışıklı afişlerle donattı. Erdoğan’a 2000’li yıllardaki bütün seçimleri kazandıran iletişim danışmanı Erol Olçak, bu seçimde gerçeğinden biraz daha farklı bir Erdoğan sunuyor.
Temelinde “güç” olan Erdoğan imajını milletle bütünleştirmeyi hedeflemiş.

Bu düşüncenin zirvesinde şu slogan yer alıyor:

-Milletin adamı Erdoğan!

Oysa AKP ile millet arasındaki en akılda kalan cümleyi partiye çok yakın bir işadamı sarf etmişti:

-Milletin alnının ortasından öpeceğiz!

Millete karşı yakıcı+yıkıcı bir sevgi besleyen bu siyasi akımı ısrarla aynı kavram üzerine oturtmak ne kadar doğru yakında göreceğiz.
Ancak şimdiden ortaya çıkan gerçek şu ki:

-AKP’de millet sevgisi şaha kalkmış durumda!

***

Bayramınız geçmiş olsun

Bir Ramazan Bayramı’nı daha hayırlısıyla geride bıraktık. Adet olduğu üzere gazeteler ve gazeteciler bayram öncesi de okurlarına bir kutlama notu yazarlar. Bendeniz ise klasik geç kalmışlık haleti ruhiyesi içinde ancak bayramın nihayetini yakalayabilmenin avantajını kullanmak istiyorum:

-Bayramınız geçmiş olsun!

Geride kalan üç özel güne bakınca hiç de bayram yaşamış gibi görünmüyoruz. En masumu tatil gidiş dönüşlerinde çekilen eziyetler... Sonra dünyanın gözleri önünde büyük bir kayıtsızlıkla devam eden İsrail’in “Gazze Cehennemi” yaratması... Bu dramı “Müslümanlara karşı” penceresinden izleyen Türkiye’nin İslamcı medyası... Ortadoğu’da İsrail olmasa da birbirlerinin gırtlağını gayet güzel sıkan İslamcı örgütler...

Hepsini alt alta dizince üç günlük yarım haftayı ancak böyle uğurlayabiliriz:

-Bayramınız geçmiş olsun!

Nazım ALPMAN | Tüm Yazıları
Hits: 1664