Diyarbakır Mahkeme Kararı 'Cinsel İlişki Yasağı İnsan Hakkı İhlalidir'

~ 30.05.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Diyarbakır'da, psikiyatrik sorunları bulunan 29 yaşındaki kızının 44 yaşındaki bir adamla cinsel ilişkiye girmesinden rahatsız olan babaya mahkemeden cevap geldi 'cinsel ilişki yasağı insan hakkı ihlali olur'

Diyarbakır’da yaşayan 51 yaşındaki N.G. ‘bipolar affektif bozukluğu’ hastalığı nedeniyle psikiyatrik sorunları bulunan kızı 29 yaşındaki A.Ç.’nin, 44 yaşındaki M.A.D. ile birlikte yaşayıp cinsel ilişkiye girdiğini belirterek şikayetçi oldu.Cinsel istismar iddiasını soruşturan Cumhuriyet Savcısı, ‘kişinin psikiyatri hastalığı nedeniyle ömrünün sonuna kadar cinsel ilişki yaşayamamasının insan hakkı ihlali’ olduğunu belirterek ‘takipsizlik’ kararı verdi. Ancak itiraz üzerine mahkeme takipsizlik kararını kaldırınca, şüpheli hakkında dava açıldı.

KIZ DA ANNESİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan ve psikiyatri hastası olduğu iddia edilen A.Ç. zihinsel bir engelinin bulunmadığını belirterek, “Şüpheli M.A.D. ile 2 yıldan bu yana ilişkimiz var. Kendi rızam ile cinsel ilişkiye girdim. Şüpheli ailemi zehirlemem için beni azmettirmedi. Annem iftira atıp şüphelinin cezaevine atılmasını istiyor. İftira attığı için annemden şikayetçiyim” dedi.Soruşturmayı sürdüren şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurduğu M.A.D. de, A.Ç. ile rızası ile cinsel ilişkiye girdiğini ve 2 yıldır birlikte yaşadıklarını belirterek, A.Ç.’yi ailesini zehirlemesi için azmettirmediğini söyledi.Soruşturmayı sürdüren Savcılık, mağdurenin bir hastalığı olup olmadığının tespiti için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ne sevk etti. Gelen raporda, ‘bipolar affektif bozukluğu’ hastalığının neden olduğu psikiyatrik rahatsızlıkların, hekim olmayanlar tarafından anlaşılamayacağı kaydedildi.

Sözcü

Hits: 605