Yüzyıllık emperyalistim böyle yalan görmedim!

~ 28.02.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmaların montaj olduğu yönündeki haberler AKP medyasında geniş yer buldu. Konuyla ilgili kaydın montaj olduğu yönünde rapor hazırladığı öne sürülen ABD’li şirket, böyle bir raporlarının olmadığını belirtti

 

Yüzyıllık emperyalistim böyle yalan görmedim!
Okuyucu Modunu Aç Yazıyı Büyüt:

Başbakan Erdoğan ile oğluna ait olduğu iddia edilen ses kaydının Amerikalı bir medya şirketin raporuna dayandırılarak montaj olduğu yönünde çıkan haberlerin asılsız olduğu öne sürüldü. Zaman’da, “Amerikalı şirket montaj raporunu yalanladı” başlığıyla yayımlanan haber şöyle: Amerikalı firma yaptığı açıklamada, montaj haberini yalanladı. Bir diğer şirket ise, kendilerinin daha çok müzik kayıtları ile ilgilendiklerini ve adli ses uzmanı olmadıklarını ifade etti.
Kaynak olarak gösterilen John Marshall Media (JMM) şirketinin Kurucusu ve CEO’su John Marshall Cheary, Türkçe bir kayıt için herhangi bir görüş belirtmediklerini ifade ederek “Bu bariz sahtekârlığı yayınlayanlar kendinizden utanın”dedi. Haberin duyulmasından kısa bir süre sonra Facebook üzerinden açıklamada bulunan CEO Cheary, sözkonusu dökümanın ‘J Ou Production’ tarafından imzalandığı, kağıdın üzerine ise John Marshall Media kartvizitinin zımbalandığına dikkat çekti. Cheary bunun da şirketin resmi antetli kağıdı olmadığını belirtti. Bu durumun bariz bir hile teşebbüsü olduğunu kaydeden Cheary, “Bu kayıt JMM tarafından analiz edilmemiştir ve JMM adli ses uzmanı değildir. Kendisini bizim şirketin çalışanı gibi gösteren bu şahıs için dava açmayı düşünmekteyiz ve bu konuda şirket politikalarımızı gözden geçirmekteyiz” şeklinde açıklamada bulundu.

DİĞER ŞİRKET: BİZ MÜZİK KAYDI YAPARIZ
Haberde adı geçen bir diğer şirket Kaleidoscope Sound ise  konuyla ilgili açıklamada bulundu.
Şirket adına Facebook üzerinden açıklamada bulunan Randy Crafton, ses kaydının parçalı olduğuna karar verdiklerini bunun ötesinde herhangi bir tespitte bulunmak için kesinlikle en az yerli (Türkçe) konuşmacının hazır bulunması gerektiğini ifade etti. Böylelikle şirket sadece YouTube’daki ses kaydının beş ayrı konuşmadan oluştuğunu doğrulamış oldu.
Anlamadıkları konuşmaların içeriği ile ilgili herhangi bir görüş belirtmediklerine dikkat çeken Crafton, sözkonusu mektubun herhangi bir kimsenin masumiyeti ya da suçluluk göstergesi olarak yorumlanmaması gerektiğini ifade etti. Crafton, bu açıklamaların sadece basit bir soruya verilmiş cevap olduğunu söyledi. Anlamadıkları konuşmaların içeriği ile ilgili herhangi bir görüş belirtmediklerine dikkat çeken Crafton, söz konusu mektubun herhangi bir kimsenin masumiyeti ya da suçluluk göstergesi olarak yorumlanmaması gerektiğini ifade etti. Crafton, bu açıklamaların sadece basit bir soruya verilmiş cevap olduğunu söyledi.

***

BİLİŞİM UZMANI:  Montaj izine rastlamadım
 

 Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını analiz eden Amerikalı Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Uzmanı Joshua Marpet, kayıtlarda herhangi bir montaj izine rastlanmadığını ifade etti. Konu hakkında Miami Herald gazetesine konuşan Marpet, ‘montaj’ olarak adlandırılabilecek bölümlerin sadece 5 farklı ses kaydı arasındaki geçişlerde gözlemlediğini söyledi. Marpet, “Eğer bunlar gerçek değil ise daha önce hiç görmediğim bir yanıltıcılıkta olmalı” dedi.

birgün

Hits: 694