Sol Cephe: Oylarımızı koruyoruz

~ 24.02.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Sol Cephe Kadıköy Meclisi, 30 Mart Yerel seçimleri için planladığı “Sol oyları koruyoruz” çalışmasını başlattı. Çalışmayla, seçim sırasında yaşanabilecek her türlü hileye karşı mücadele etmek amaçlanıyor.

Serdar Nazım Yüce

Sol Cephe Kadıköy Meclisi “Sol oyları koruyoruz” çalışmasını başlattı. Çalışmanın ilk toplantısını Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) Ruhi Su Salonu’nda gerçekleştiren Sol Cephe Kadıköy Meclisi adına, açılış konuşmasını öğretim üyesi Zeynep Güler yaptı. Güler “yerel seçimi meşru ve dürüst olmayan bir iktidarla girilen mücadele” olarak tarif ederken, önceki seçimlerde yaşanan hilelerden söz etti. Oyların, özellikle de solu seçen oyların tehdit altında olduğuna değinen Meclis Sözcüsü, “Sol Cephe her alanda olduğu gibi sandık başında da bütün gücüyle emekçi halkın yanında olacak” dedi.

Sol Cephe Kadıköy Meclisi Sözcüsü Zeynep Güler’in konuşmasından sonra, yurttaşların seçmen olarak haklarının ne olduğunun ve seçim sürecinde yaşanabilecek hile girişimleriyle nasıl mücadele edilebileceğinin anlatıldığı bir sunum gerçekleştirildi.

Komiteler kurulacak
“Sol oyları koruyoruz” toplantısında yurttaşların oy kullanacakları sandıklar başta olmak üzere mümkün olan her okulda komiteler oluşturulacağı da ifade edildi.

Sol Cephe Kadıköy Meclisi, hukukçu ağırlıklı bir ilçe seçim komitesi aracılığıyla seçim günü okul komitelerinden gelen ihbarları değerlendirerek müdahale edecek ve seçim sonrasındaki hukuki mücadeleyi de yürütecek.

Sol Cephe Kadıköy Meclisi temsilcileri kuruluşu tamamlanan 35’i aşkın yerel Sol Cephe meclisinde de sandık korunması ve denetlenmesi ile ilgili çalışmaların başladığını belirtirken, oy kullanacak her yurttaşın üzerinde büyük bir sorumluluk olduğunu ifade etti.

Öte yandan Sol Cephe üyeleri, oy kullanılacak okullar ve sandıklar bazında her yurttaşın kendilerine başvurarak görev talep edebileceğini belirtiyor.

Gönüllüler oyları korumaya çağırıyor
30 Mart yerel seçimlerinde oyları korumak için “Oy ve Ötesi Platformu” ismiyle bir platform kuruldu. Platform, İstanbul’daki tüm sandıkları “bağımsız” bir şekilde korumayı hedefliyor.

İnsanların oyları için yaşadıkları endişeleri görerek bir araya gelen 8 arkadaşın kurduğu Oy ve Ötesi Platformu’nun Sözcüsü Sercan Çelebi, çalışmalarıyla ilgili, soL’a bilgi verdi. İstanbul’da 33 bin sandığın olduğunu belirten Çelebi, sandık sayısı kadar gönüllüye ihtiyaç olduğunu belirtti. Şu ana kadar internet üzerinden yapılan çalışmalarla 10 bin gönüllü kaydedildiğine değinen Çelebi, sorunsuz bir seçim için 23 bin gönüllüye daha ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

3 ana hedefle birlikte yola çıktıklarını söyleyen Çelebi, bu hedefleri “Daha fazla insanı sandığa göndermek, insanların daha bilinçli oy kullanmasını sağlamak ve sayım-seçim sürecini şeffaf olarak takip edebilmek” şeklinde açıkladı.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’la da konuyla ilgili bir görüşme yaptıklarını belirten Platform Sözcüsü Sercan Çelebi, baro yoluyla avukatlara da “seçim güvenliği” için bir çağrı yapıldığını kaydetti.

Şu ana kadar 300 kadar avukatın çağrıya yanıt verdiğini söyleyen Çelebi, “İstanbul’da 1600 oy kullanılacak bina var. Her binada bir avukatın bulunmasını istiyoruz. Bizim hedefimiz, yaşanacak tüm sıkıntılara müdahale edebilmek” dedi.

Oy ve Ötesi Platformu üyeleri, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri için sandık gönüllüsü arıyor. Sandık gönüllüsü olmak isteyen yurttaşlar, www.oyveotesi.org adresinden kayıt yaptırabilir.

 

SOLHABER

Hits: 790