Taksim Dayanışması iddianamesi iade edildi

~ 10.02.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Taksim Dayanışması temsilcileri hakkında “suç örgütü kurmak” suçlamalarının yer aldığı iddianame Ali Çerkezoğlu’nun avukatlarının itirazı sonucu savcılığa iade edildi.

Taksim Dayanışması bileşenlerinden İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu adına avukatlar Arzu Becerik, Ayhan Erdoğan ve Kazım Erkut Güzel tarafından yapılan itirazı yerinde bulan Asliye Ceza Mahkemesi, Dayanışma’nın suç örgütü olarak gösterildiği iddianameyi iade etti.

İddianamede Taksim Dayanışması temsilcilerinden Ali Çerkezoğlu, Mücella Yapıcı, Beyza Metin, Ender İrmek, Haluk Ağabeyoğlu suç işlemek amacıyla örgüt kurmakla, 21 kişi de 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetle suçlanıyordu.

Avukatlar 8 Temmuz 2013’te İstanbul Valiliğinin yeniden halka açıldığını söylediği Gezi Parkı’na basın açıklaması yapmak üzere giderken polis tarafından gözaltına alınan ve evlerinde hukuksuz aramalar yapılan Taksim Dayanışması üyelerine yöneltilen bu suçlamaların tutarsız ve dayanaksız olduğunu ile getirmişti.

Çerkezoğlu’nun avukatları iddianamenin açıklanmasın ardından Asliye Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları itirazda Taksim Dayanışması’nın bir suç örgütü olmadığını, 8 Temmuz günü sadece parka doğru yürürken gözaltına alınan müvekkilleri için 2911’in koşullarının gerçekleşmediğini, “yakalama, gözaltı, ev ve üst arama kararları” iptal edilmişken iptal edilmiş bir işlemlere dayanılarak dava açılamayacağını belirtti.

Sendika.org'un haberine göre, itirazı yerinde bulan Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi savcılığa iade etti.

 

haber

Hits: 529