HSYK'da 97 savcı ve hakimin görev yeri değişti

~ 22.01.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

HSYK'de yeni kararname yayınlandı. 97 savcı ve hakimin görev yeri değiştirildi. Balyoz davası hakimi Ömer Diken, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına getirildi.

İŞTE O KARARNAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17 Aralık'ta başlattığı yolsuzluk operasyonun ardından giderek büyüyen iktidar - cemaat geriliminde bugün önemli bir gelişme yaşandı. Emniyet, yargı ve maliye de görevden alma dalgaları bu operasyondan sonra gündeme gelmişti. HSYK yasa teklifinin Meclis'teki görüşmeleri sürerken, HSYK Birinci Dairesi'nin bugünkü tasarrufu, yargıda ikinci görevden alma depremi olarak yorumlandı. HSYK Birinci Dairesi'nde bugün 97 hakim ve savcının görev yerlerinin değiştirilmesi kararı alındı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yeni kararnamesi ile 96 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.
HSYK'nın 159 sayılı kararnamesiyle 79'u adli, 17'si idari olmak üzere toplam 96 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.


96 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. İşte görev yeri değişen bazı isimler:

Balyoz Davası'na bakan Hakim Ömer Diken, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı İlker Çetin, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan.

 

cumhuriyet

Hits: 944