Hatay'daki TIR'dan Başbakanın haberi vardı

~ 11.01.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere bazı ülkelerin Türkiye'nin güç birikiminden rahatsız olduğunu söyledi. Bir önemli ayrıntıda Hatay'da yakalanan TIR'la ilgili geldi: “Savcıya konunun Başbakanın bilgisi dahiline olduğu söylendi ama buna rağmen kararına ısrar etti”

 

 

Hatay'daki TIR'dan Başbakanın haberi vardı

ANKARA- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 17 Aralık operasyonu ile başlayan sürece ilişkin çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

Avrupa ülkelerinin TBMM Dostluk Grubu başkanları ile önceki gün sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Soruları yanıtlayan Davutoğlu'nun mesajları şöyle:
 
OKULLARA DESTEK VERDİK: Biz yurtdışındaki Türk okullarına her gittiğimiz yerde ziyarette bulunduk. İlk zamanlar büyükelçiler buralara 'cemaat' okulları diyordu, sonra 'Fethullah Gülen'in okulları dediler. Şimdi ise 'okullarımız' diyorlar. Biz bu okullara çok destek olduk. Yanlış algıları değiştirdik.
 
GÜÇ BİRİKİMİ RAHATSIZ ETTİ: Türkiye'de 11 yıldır büyük bir güç birikimi yaptı. Bu birikim İngiltere ve Fransa başta olmak üzere bazı ülkeleri rahatsız etti. Son olaylarda dış güçlerin de etkisi var. Dershane olayı da bahane edildi.
 
TEDBİRLİYİZ, ATLATACAĞIZ: AK Parti, zaman zaman sıkıntılar yaşadı. Bunu ilk olarak 1 Mart Tezkeresi'nde gördük. Yaşananlar ne ilk ne de son olacak. Gerekli önlemleri alacağız. Tedbirliyiz. Biz bu sıkıntıyı da atlatacağız.
 
GÜVENEMİYORUZ: Öyle bir hale geldik artık kime güveneceğimizi anlayamıyoruz. Sağımıza solumuza şüphe ile bakmaya başladık.
 
DEVLET GELENEĞİMİZ VAR: Bizim bir devlet geleneğimiz var. Osmanlı'da da bu böyleydi. Devlet için evlatlar bile feda edildi. Bugün de devlete zarar verecek bir yapıyı kabul etmemiz mümkün değil. Devletin ele geçirilmesine müsaade etmeyiz.
 
TIR'DA ISRAR ETTİLER: Türkmenlere büyük baskı var. Çok zor durumdalar. Biz onlara yardım etmek zorundayız. Yalnız kaldılar, sıkıştılar. Türkmenlere yardım götüren TIR'la ilgili arama olayı olduğunda başbakanlıktan ilgili savcı arandı ve konunun Başbakanın bilgisi dahiline olduğu söylendi ama buna rağmen kararına ısrar etti.
 
"EL- KAİDE, ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEK GİBİ"
Cenevre-2 Konferansı öncesi Pazar günü içinde ABD, Fransa, İngiltere, Suudi Arabistan'ında yer aldığı Suriye Dostları Çekirdek Grubu toplantısına katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e giden Davutoğlu hareketinden önce basın toplantısı yaptı. Özetle şu mesajları verdi: Yermük kampından 12-15 civarında Suriyeli açlık nedeniyle öldü. Diğer kuşatılmış birçok bölgede de bu açlık tehlikesi devam ediyor. Bir şekilde etnik kıyım yapılıyor. Benim dediğim şudur: Bazı çevreler, El-Kaide terör örgütünün yaptığı terör ve şiddeti bahane göstererek, Esad'ı ehvenişer gibi göstermeye çalışıyorlar. 'Ben ehvenişer olarak görüyorum' demedim. Öyle bir uluslararası kampanya yürütülüyor ki, El-Kaide terörü, yani ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi, El-Kaide terörü gündemde tutularak ve bu öne çıkartılarak, Esed rejimi ehvenişer gibi gösterilmeye çalışılıyor. Suriye'de Şerlerin Kaynağı Esad'dır.”

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ'NDEN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun TBMM'deki dostluk gruplarının başkanlarıyla yapılan bir toplantıda, "bazı dış güçlerin Türkiye'nin güç birikiminden rahatsız olduğunu" söylediğine ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, bugün basında yer alan iddialara ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Davutoğlu'nun zaman zaman çeşitli bölgeler temelinde o bölge ülkelerinin TBMM'deki dostluk gruplarının başkanlarıyla bir araya geldiğini, bu toplantılardan birinin de Avrupa ülkeleriyle oluşturulan dostluk gruplarının başkanlarıyla geçtiğimiz günlerde yapıldığını söyledi.

Toplantıların, bu ülkeler ve bölgeler ile parlamentolararası ilişkileri geliştirme amacı taşıdığını ifade eden Gümrükçü, bu çerçevede bölgeler ve ülkelerle ilişkilerden Türkiye'nin dış politikasının çeşitli boyutlarına kadar geniş bir görüş alışverişi yapıldığını belirtti.

Gümrükçü, “basına kapalı yapılan toplantıyla ilgili olarak basına yansıyan ifadelere itibar edilmemesi gerektiğini” kaydetti.

Gümrükçü, "Sayın Bakan'ın toplantıda söylediği ileri sürülen ifadeler hiçbir şekilde doğruyu yansıtmamaktadır. Toplantıda başta Avrupa Birliği olmak üzere dış politikamızın çeşitli boyutları ele alınmış ve milletvekillerinin soruları üzerine gündemdeki gelişmeler de değerlendirilmiştir. Ancak Sayın Bakanımızın basında yer aldığı şekilde ifadelerde bulunmuş olması söz konusu değildir" dedi.

yurtgazetesi

Hits: 636