İzmir Barosu Başkanı Pekdaş Görevinden İstifa Etti

~ 04.12.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, CHP’den Konak Belediye başkan aday adayı olmak için görevinden istifa etti. Konu hakkında konuşan Pekdaş, “Aday adayıyım. Görevimden istifa ettim, çünkü  Seçim Yasası bunu söylüyor. Kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarında görev yapan insanlar, aday olmak için görevlerinden ayrılmak zorunda ama bakanların görevlerinin başında aday olmalarını mümkün kılan ortamda girilen yerel seçimde bizlerin sorunları farklıydı. Bu yarışı yerelin belirlediği, yerelin ihtiyaçlarının konuşulduğu, yerelin söz sahibi olduğu bir seçim olmaktan çıkaran hükümete karşı, benimki hükümetin hukuka aykırı uygulamalarına, adaletsizliğine karşı hukukun üstünlüğü mücadelesi çerçevesinde yapılmış bir adaylık başvurusudur.” dedi.

Adaylık ve projelerle gelmediğini ifade eden Pekdaş, “Ben bir şeyler vaat etmek, projelerimi hayata geçirmek için değil, birlikte üretmek, birlikte yönetmek, Konak’ta hukukun üstünlüğünü, adaleti ve vicdanı gerçekleştirmek için adayım. Yerel ihtiyaçları birlikte çözeceğiz, birlikte tespit edeceğiz. Biz şehri birlikte güzelleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Bu arada baro yönetimi, biraraya gelerek yeni bir başkan belirleyecek. Sema Pekdaş’ın yerine, başkan yardımcılığı görevinin yanısıra İzmir Büyükşehir davasında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun avukatlığını da üstlenen Ercan Demir’in geleceği öğrenildi.

Hits: 637