'İyi çocuklar' avukatlara küfretti

~ 13.09.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

Kadıköy’de polisin yurttaşlara müdahalesi sırasında avukatlar da polis şiddetinden payına düşeni aldı. Gözaltına alınanlarla ilgili işlemleri takip etmek isteyen avukatlar karakola alınmadı.

Protestocu gruplara, tazyikli su, gaz ve plastik mermi ile yapılan müdahalenin ardından polis gözaltına almaya başladı. Yaka paça gözaltına alınanlar Altıyol’da bulunan çevik kuvvet otobüsünde toplandı. Eşinin de gözaltına alındığını duyan avukat Hande Kuday, kendisi gibi avukat olan teyzesi Merih Önen ile birlikte otobüsün yanına gitti. Bazı polis müdürlerinin daha ılımlı olduğunu söyleyen Kuday yaşadıklarını, “Otobüste gözaltında tutulanları nereye götürecekleri belli değildi. Biz de amirlerle görüşmeye çalışıyorduk. Bu sırada arkamızdan ‘s..n bunları’ diye küfür edildi. Arkamızı döndüğümüzde çevik kuvvet polisleri vardı” diye anlattı. Kuday, küfür eden polisleri orada bulunan amirlerine şikâyet ettiklerinde ise “Yok canım tanırım onlar iyi çocuklardır yapmazlar öyle bir şey. Size değildir, genel söylemişlerdir” yanıtını aldığını anlattı. Kuday, Rıhtım Karakolu’nda yapmak istedikleri şikâyet başvurusunun ise adliyeye başvuru yapmaları söylenerek geri çevrildiğini anlattı.

Rıhtım Karakolu önünde gözaltına alınanların işlemlerini takip etmek için gelen avukatlar ise binaya alınmadı. Bahçede bekleyen ve içeri girmek için amirlerle görüşmeye çalışan avukatlar, bir ara dışarı çıkan müdürün “Sorun çıkarırlarsa süpürün bunları buradan” dedikten sonra içeri girdiğini ifade etti. Avukat Ayten Tekerek ise gözaltına alınan iki kadının karakola getirildikten sonra bir odaya alındığını ve psikolojik baskı uygulandığını dile getirdi. Tekerek, her iki kadının çırılçıplak soyularak polisler tarafından “ince aramaya” tabi tutulduğunu öne sürdü. Müvekkilinin ayağından yaralı ve alçıya alınmış olarak hastaneden getirildiğini söyleyen Tekerek, arama yapılan odada kamera olup olmadığını bilemediklerini belirterek şikâyetçi olacaklarını dile getirdi.

 

Cumhuriyet

Hits: 636