Devrimcilik güzel şey be kardeşim!

~ 07.01.2013, Melih Pekdemir ~

Herkes haliyle İmralı sürecini tartışıyor. Yine herkesin ortaklaşa kullandığı kavram: temkinli olmak. Öyleyse, Türkiye’deki Kürt çözümünün içeride Başkanlık rejimi dayatmasına, dışarıda Irak ile Suriye’nin parçalanma ihtimaline endeksli olduğunu akılda tutarak, ABD’nin bölgeyi yeniden dizayn etme arzusunu da unutmayarak, ama illa ki Kürtlerin kendi öz güçleriyle özgürleşmesi yönündeki her gelişmeye iyimserlikle bakarak, olup biteni bir süre temkinli şekilde izlemekte ve değerlendirmelerimizi birazcık ertelemekte sakınca yok… 

Ama mesela ODTÜ’yü hâlâ gündemde tutmakta da sakınca yok. Nitekim iki gün önce Topkapı Şişecam fabrikası işçilerinin direnişi de 20 otobüs dolusu 1000 kadar polis tarafından kırılamayınca, “her yer ODTÜ her yer direniş” gerçek olmadı mı?
Çünkü ODTÜ son dönemde her direnişin simgesi ve belgesi oldu. Ve hatta bir nevi “belgeseli” dahi çekildi! Buyurun izleyin:
***
Aynıyla vaki gibisine… Hitler bir toplantı odasında, masada oturuyor, yöresinde ayakta onu dinleyen Nazi kadınlar ve erkekler. Bir Nazi subayı masadaki harita üzerinde bilgi veriyor:
“Birliklerimiz kampusu kuşattılar ama artık kapının dışındayız. A1 ve A4 kapılarında 3600 polisimiz var. Çok ciddi defans yediğimiz için kapıdan içeri giremedik. Yalnızca öğrenciler değil akademisyenler ve çalışanlar da bize karşı. Belki ormanlık araziden girersek başarırız dedik ama orada da öğrenciler mevzilenmiş durumda.”
Hitler onun sözünü kesiyor:
“Çevresini sarmak işe yaramaz. Çevresi bize bir şey getirmez.”
Başka bir subay ürkek şekilde cevap vermeye çalışıyor:
“Efendim… Şöyle ki… Bu üniversiteyi teslim almak gibi bir ihtimalimiz kalmadı. ODTÜ’yü teslim alamayız.” 
Hitler uzun süre susuyor, elleri titremeye başlıyor, öfke krizi geçirmek üzere, bağırıyor:
“Herkes dışarı çıksın! Ömer, İdris Naim, Suat, Ali, siz de kalın.”
Bu dört kişi dışında herkes dışarı çıkıyor ve Hitler öfkesini kusmaya başlıyor:
“ODTÜ’yü teslim alamayız! Lafa bak: ODTÜ’yü teslim alamayız! Bakanlar Kuruluymuş. İşe yaramazlar ordusu. Nasıl olur da bunu bana söyleyebilirler!” 
Hitler’in bağırışları artık dışarıda kapı önünde bekleyenler tarafından da duyuluyor. Hitler devam ediyor:
“Hepsini cemaat kontenjanından yazarsan olacağı bu. Bir de utanmadan belediye başkanlığı istiyorlar. ODTÜ’yü teslim alma ama uzaya uydu gönder. Ben burada Göktürk 2 uydusunu gönderiyorum, bir Allah’ın kulu da çıkıp demiyor ki ‘aga bunun birincisi nerede’, siz daha ODTÜ’ye giremiyorsunuz.”
Odadaki Nazi subayı kem küm ediyor:
“Efendim uygulanan medya operasyonunda biz de vardık.”
Hitler kudurmuşçasına haykırıyor:
“Olsan ne yazar? 6 yılda tek tek ben yerleştirdim o adamları yerlerine.”
Nazi subayı diretiyor:
“Medya görevini yaptı, yalnızca geç talimat verdiğiniz için toparlanamadık.”
Hitler tıslayarak soruyor:
“Ben talimat vermeden cam bile silemezsiniz değil mi?” 
Ardından kalemini haritanın üzerine fırlatıp höykürüyor:
“Ne işe yararsınız? Üniversiteleri harekete geçirelim dedik, o da işe yaramadı. Onlarca üniversite açtık, bunu için miydi? Sabahattin Zaim’i lise sanıyordum, ne ara açtıysanız artık. ‘Rektörlerin hepsi bizde’ demiştin Ömer, ‘açık bırakmadık abi sen rahat ol’ demiştin. Galatasaray’ı bile patlattılar, Galatasaray’ı bile. Hacettepe’de isyan var. 5 bin terörist devrim stadyumuna ‘ODTÜ AYAKTA’ yazmış.” 
Ardından yığılırcasına tekrar sandalyesine oturuyor:
“Bizi iktidardan indirirler. Beni iktidardan indirirler. CHP’liler bile bizi makaraya sarar. Kılıçdaroğlu hakkımızda ne der düşünün.” 
Biraz sustuktan sonra çaresizce konuşuyor:
“Formülü buldular. 10 yıldır sakladığımız o formülü buldular. Psikolojilerini bozuyorduk ama buldular. Karizmamız dağılırsa biteriz. Büyük yalanımız patlamak üzere. Öğrenciler bizimle dalga geçiyorlar beyler. U3 amfisini işgal ettiklerini bana söylemediniz. Siz de korkuyorsunuz, bana yalan söylemeyin. Öğrencilerden korkuyorsunuz.” 
Bu arada dışarıda kapı önünde konuşmaları dinleyen kadınlardan birisi ağlamakta olan ötekini teselli ediyor:
“Sakin ol Emine, o her zaman üste çıkmanın bir yolunu bulur.”
İçeride ise Hitler artık itiraf edercesine söyleniyor:
“‘Baskıya karşı durulabileceği umuduyla baş edemezler. Bizi bastıramazlarsa sonları gelir’ demiş bir yazar. Haklı! Umut… İşte bu kelime…  Umut çoğalırsa biz biteriz, öğrenciler direnişi çoğaltırsa biz biteriz. Umutlarını yok etmekten başka çaremiz yok beyler.”
(Devrimci ODTÜ’lülerin altyazısını yazdığı bir film videosundan alındı: http://www.youtube.com/embed/fj37G1ZAuEU)
 
(Birgün)
Melih Pekdemir | Tüm Yazıları
Hits: 836