2013'ün gündemi: Büyüme - İstihdam

~ 01.01.2013, Güngör URAS ~

2013 'te doların, faizin, borsanın ne olacağını tartışıp duruyoruz da... Bu arada işsizleri unutuyoruz... Devletin rakamlarına göre 2.5 milyon iş arıyor. 2 milyon iş bulmaktan ümidi kesmiş, pes etmiş durumda... Bu 4.5 milyon insan ne yer, ne içer? Ne yapar? 2013 yılında bunlar için ümit var mı?
Yeni yılın ilk günü tatlı yiyelim, tatlı konuşalım diyeceğim ama... Bizim eskiden bir adetimiz vardı. Komşumuz, işsiz, aç ise bizim boğazımızdan lokma rahat rahat geçmez idi. Şimdilerde işsizliği bir veri olarak görür olduk.
Dolar bu yıl 1.85 TL olur. Altının gramı 110 TL’ye yükselir. Mevduat faizi yüzde 7’ye kadar geriler, borsa endeksi tırmanışını sürdürür... Amma velakin işsizlik yüzde 9’dan aşağıya zor iner(!).
İyi de o yüzde 9 oranı nedir? O yüzde 9’un arkasında kimler var?

Manzara-i umumi
Yılın ilk günü okuyucularımızın keyfini kaçırmak için değil, en önemli ekonomik ve sosyal sorunumuz olduğu için işsizlerden söz etmek istiyorum.
(Tekrarda yarar var. Rakama ve orana bakmayınız. O rakamı ve oranı oluşturan insanların, gençlerin, yaşlıların ne yaptıklarını, nasıl yaşadıklarını, ne yediklerini, ne içtiklerini düşününüz.)
* Çalışma çağında 15 ve daha yukarı yaşta 55 milyon insanımız var.
* Bunların sadece 28 milyonu iş arıyor ve çalışmaya hazır.
* Çalışmaya hazırların 25.5 milyonu bir işe sahip.
* 2.5 milyonu iş bulamamış durumda.
* Çalışma çağında olan 55 milyon insanımızın 2 milyonunu, iş bulmaya hazır oldukları halde, iş bulma ümidini kaybedenler ve iş bulamayacaklarını anladıklarından iş aramayanlar oluşturuyor.
* 12 milyon ev kadınımız var. Onlar evde oturuyor.
* Demek ki, iş imkanı yaratabilsek en az 4.5 milyon işsize ekmek kapısı açacağız.
* Hızlı nüfus artışı nedeniyle 15 ve daha yukarı yaştaki nüfusa her yıl 1.1 milyon ekleniyor.
* Bunların 900 bini iş aramaya çıkıyor. 200 bini iş bulma ümidini yitirdiklerinden bir köşeye çekilip oturuyor.
* Bizim ekonomik yapımız yılda 700-750 bin ek iş imkanı yaratabiliyor.
* Bu durumda istihdam imkanı artıyor ama, iş arayanların sayısındaki artış daha yüksek olduğu için işsiz sayısı yükseliyor.
* Her yaşta işsizlik ateşten gömlek. Gençlerin iş bulamaması bir başka dert. 15-24 yaş arası 1.2 milyon gencimizden 4 milyonunun işi var. 900 bini çalışmaya hazır, iş arıyor. Bunların 400 bini genç kadın. Gençlerden eğitimli olanlar son zamanlarda daha zor iş bulabilir oldu.

Üretmeye-büyümeye mecburuz
İşsizlik oturup ağlamakla çözülmez. Doğru ekonomi politikaları ile işsizlik azaltılır. İşsizliği azaltmak için ekonomiyi büyütmek zorundayız. Daha fazla üreteceğiz.
Üretim denilince aklımıza soba borusu, hamam takunyası, peştamal, don, gömlek ve de inşaat gelmeyecek. Bu tür üretim ile işsizliğe çare bulamayız.
Dünya pazarında üst gelir gruplarının talep ettikleri, katma değeri yüksek malları üreteceğiz. 2013 yılında gündemin başına işsizlik sorununu ve bunun çözümü olan üretimi, büyümeyi oturtalım.
Dolar, faiz, altın, borsa ne oldu? Dolar faiz, altın borsa indi bindi muhabbeti ile günleri geçirmeyelim. Eskiden insanları (ülkeleri) afyona alıştırarak uyuştururlardı. Günümüzün afyonu “Cambaza bak... Cambaza bak... Bak, bak... Dolar, altın, faiz, borsa ne oldu?” muhabbeti. Bu muhabbetin halka yararı yok. Bu muhabbetin üretim ile büyüme ile ilişkisi yok. Bu muhabbet paradan para kazananların muhabbeti.

(Milliyet)

Güngör URAS | Tüm Yazıları
Hits: 944