Sanatçı eyleminde Cumhuriyetçi buluşması

~ 25.12.2012, Atilla ÖZSEVER ~

Sanatçılar Girişimi’nin önceki gün Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki etkinliği, AKP iktidarı ve politikalarına karşı güçlü bir tepkiyi ortaya koydu. “Diktaya, korkuya, adaletsizliğe, sanat ve sanat düşmanlığına karşı” yapılan bu buluşmaya CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Toplantı başlamadan önce salona giren sinema sanatçısı Tarık Akan, büyük bir alkış aldı. Bu alkışta 13 Aralık günü Silivri’deki barikatın yıkılmasında en ön safta yer almasının da etkili olduğu söylenebilir.
“Büyük Buluşma”nın düzenleyicilerinden şair ve yazar Ataol Behramoğlu’nun yanı sıra sinema sanatçısı Aytaç Arman, Menderes Samancılar, müzisyen Edip Akbayram, ressam ve yazar Bedri Baykam, heykeltıraş Mehmet Aksoy, gazeteci-yazar Ümit Zileli de ilk gelenler arasındaydı.

CHP’liler de hem milletvekili, hem belediye başkanı, hem de il ve ilçe yöneticileri olarak önemli bir ağırlığa sahipti. İzleyicilerin büyük bir kısmı da CHP’li, İşçi Partili, Atatürkçü, cumhuriyetçi yurttaşlardan oluşuyordu. Türkiye Komünist Partisi (TKP) yöneticisi Erkan Baş da toplantıya gelmişti. Katılanlar içinde orta yaş ve üstü kesim de önemli bir ağırlıktaydı.
İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da büyük alkış alanlar arasındaydı. En fazla atılan sloganlar şöyleydi: “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”…

Ataol Behramoğlu, açış konuşmasında, beş yıla yakın bir süredir Silivri Cezaevi’nde bulunan gazeteci-yazar Tuncay Özkan’ın mesajını okudu. Behramoğlu, daha sonra “Biz burada adaletsizliğe, hukuksuzluğa, özelleştirme yoluyla ülkeyi yağma edenlere, cumhuriyet değerlerini yok edenlere karşı bir arada bulunuyoruz. Buradan ODTÜ öğrencilerinin direnişini selamlıyorum. Yeni bir yıla giriyoruz, öncelikle hapistekilerin yeni yılını kutluyorum. Umutsuzluğa, yılgınlığa geçit vermeyelim” diye konuştu.

Sanatçılar Girişimi’ne destek veren bir çok müzisyen de türkü ve şarkılarıyla toplantıya renk kattı, bu arada bir Fransız sanatçı da Nazım’ın eserlerinden parçalar sundu.

CHP lideri de, “Başbakan Kemal”, “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganlarıyla sahneye çıktı ve kısa bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, “Ortak bir paydada buluşmalıyız. Ayrılıklara, kişisel çatışmalara gerek yok. Ortak paydamız da Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.

Bu arada Melike Demirağ’ın “Ben şarkı söylerken slogan atılmasın” demesi ve ardından “Sadece bu iktidarı değil demokrasi dışı davranan tüm iktidarları protesto ediyorum” şeklindeki konuşmasının uzaması üzerine sloganlar atıldı. Demirağ, “Arkadaş” şarkısından sonra Kürt kökenli sanatçı Ahmet Kaya’nın da bir şarkısını söyleyince sınırlı da olsa bir tepki geldi ve kendisi sahneden indi…

Aslında AKP, sadece cumhuriyetçi değerleri yok etmeye çalışmıyor, aynı zamanda Kürt muhalefetini de etkisiz hale getirmek istiyor. AKP, sosyalistler dahil bu üç kesimin doğrudan varlık koşullarını tehdit ediyor. Daha önce de vurguladığımız gibi toplumsal muhalefetin cumhuriyetçi kesim, Kürt muhalefeti ve
devrimci-sosyalist kesim olarak ortak bir paydada buluşması ile ancak AKP rejimi geri püskürtülebilir…

(Yurt Gazetesi)

Atilla ÖZSEVER | Tüm Yazıları
Hits: 1122