İşkenceye yüzde 100 tolerans

~ 28.07.2012, Mehveş Evin ~

İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcılığı’na atanan Sedat Selim Ay, gözaltında işkence yapmaktan hüküm giymiş, Türkiye’nin AİHM’de yargılanmasına neden olmuş bir polis... İçişleri Bakanımız ise böyle bir göreve getirilmiş memurunun dosyasını “incelemedim” demekte beis görmüyor!
Ancak Ay ve ekibinin yaptığı işkence ve tecavüzlerin günlerdir basında yer alması üzerine dün Emniyet Müdürlüğü açıklama yapmak zorunda kaldı. Buna göre Ay’la ilgili davalar ve idari soruşturmalar, kendisinin terfi almasına ve bu makama gelmesine engel durum teşkil etmiyormuş!
Normal şartlarda böylesine utanç verici dava ve soruşturmaların muhatabı olmuş polislerin çoktan meslekten men edilmesi gerekirken, bizde korunuyor, kızağa çekiliyor, zaman geçince de en kritik görevlere yükse lebiliyor.
Üstelik “işkenceye sıfır tolerans” politikasının bir imaj çalışması olarak gözümüze gözümüze sokulduğu bir ortamda!

Tecavüz iftiraymış
Emniyet’e göre Sedat Selim Ay’ın Yargıtay’ca onanmış hiçbir cezası yok- çoğu dosyanın, zamanaşımından işlem görmediğini bizzat belirtmişler!.. Yerel mahkemenin kararlarını da geçerli saymıyorlar. Dahası Türkiye’nin Ay’ın “fiillerinden” dolayı AİHM’den ceza almadığını iddia ediyorlar. Tecavüzse, bir bayanın (Asiye Zeybek kastediliyor) “iftira”larıymış.
Ne var ki Ay’dan şikayetçi olan birden fazla mağdur var. Cezaevinden çıktıktan sonra işkenceciler hakkında suç duyurusunda bulunmuşlar. Ve hepimizin gayet iyi bildiği gibi, komik cezalarla kurtulmuşlar. Ne de olsa “terörle mücadele”de her yol mubah! 90’lı yıllardan bu yana tek değişen şey, minareye hazırlanan kılıfın değişmesi.
Emniyet, AİHM’den ceza alınmadığını iddia etse de kadın mağdurlar, 2008’de sonuçlanan davadan tazminat aldıklarını söylüyor. Dosyalar, tanıklıklar, mağdurlar ortada... Bu durumda birileri yalan söylüyor, acep kim?

Toleransın kaç puan?
Emniyet, Ay’ı savunmak için tecavüz iddialarını aklamaya çalışırken ne işkence, ne de insan öldürme suçlamalarına cevap verebiliyor. Sadece geçiştiriyor!
Bir canlıya işkence edebilecek kadar gözü dönmüş ve bu suçu kanıtlanmış insanlar, tecavüz de eder, öldürür de... Bu kadar ciddi suçlamalarla defalarca mahkemeye çıkartılmış polisleri bırakın cezalandırmayı, ödüllendirdiğiniz sürece bu halk hiçbir zaman kendini güvende hissedemez. Ve bu ülkede hiçbir şey değişmez.
İşkenceye sıfır tolerans değil, işkenceye full toleransın kanıtıdır bu terfi.

 

KOMİSER AY’IN MARİFETLERİ
- Gözaltına alındığı 1997’de Sedat Ay’ın başında olduğu TİM3 polislerinin tecavüzüne uğradığını söyleyen Asiye Zeybek, mahkemede Ay ve Bayram Kartal’ı teşhis etti.
- Tecavüz iddiasında bulunan ve Ay’ı teşhis eden tek mağdur Zeybek değil. Ayşe Yılmaz, eşinin ağır işkence gördüğünü, kendisi işkenceye alındığında Zeybek’in ismini tutanakta gördüğünü anlattı.
- Mukaddes Çelik, gözleri bağlı halde gördüğü işkenceden sonra sesinden tanıdığını söylüyor Ay’ı. Birsen Kaya, gözaltındaki işkence yüzünden felç geçirmiş. İsmini saklı tutan bir başka kadın, bizzat Ay’ın kendisine işkence yaptığını belirtiyor...
- Selim Ay’ın başında olduğu TİM3’ün marifetleri bunlarla sınırlı değil: En başta Hasan Ocak ve Süleyman Yeter’in işkencede öldürülmesi geliyor...
- Hıdır Yeşil - Hasan Sevim ile 10 arkadaşının açtığı işkence davası AİHM’de 2007’de sonuçlandı, Türkiye 60’şar bin euro tazminata mahkzm oldu.
- İbrahim Çiçek ve 7 arkadaşına işkence savıyla açılan başka bir dava 2002’de bitti. Ay, 14 ay hapis ve 3 ay meslekten men cezası aldı. Ceza ertelendi. AİHM, yine Türkiye’yi mahkzm etti. (Radikal)
- “İşkence ve tecavüz insanlık suçudur. Suçlular terfi ettirilerek ödüllendirilmemeli, cezalandırılmalıdır. Sedat Selim Ay’ın derhal görevden alınmasını istiyoruz!
(Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul şubesi):
http://imza.la/tecavuz-ve-iskence-hukumlusu- istanbul”

(Milliyet)
 

Mehveş Evin | Tüm Yazıları
Hits: 908