Kıyakçı Cumhurbaşkanı Nasıl Gitti?

~ 19.02.2012, Nilgün CERRAHOĞLU ~

Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff sonunda istifa etti.

İstifaya gerekçe teşkil eden nedenler, Türk standartlarına göre aslında incir kabuğunu doldurmayacak şeyler; eşten dosttan düşük faizle kredi almak, varlıklı dostlar tarafından lüks oteller/mekânlardaağırlanmak”, ekonomi bileti ile uçakta beleştenbirinci sınıfa atlamak gibi leblebi çekirdek işler….

Bunların gerçek anlamda yolsuzluk”, “rüşvetilişkileri sayılıp sayılmadığını, Cumhurbaşkanının dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen Hannover savcılığı araştıracak.

Ortada henüz güçlü kanıtlara dayanan biryolsuzluk dosyasıyok. Kuşkular var sadece. Alman Cumhurbaşkanının nüfuz ticaretiyaptığına ilişkin kuşkular ve belki karineler var….

Wulffun işadamı dostlarının kendisine temin ettiğikıyaklara-al gülüm ver gülüm kontenjanından- bulunduğu konum itibarıyla ayrıcalıklarlakarşılık verip vermediğini yargı kanıtlayacak.

Sabık Cumhurbaşkanının basına bu süreçte gözdağı vermesi ve Bildgenel yayın yönetmenineDaha fazla üstelerseniz sizi yakarım!anlamına gelen sözlü tehditler savurması ortadaki en ele dişe gelir skandal. Ama bu da doğrusu -içinde bulunduğumuz aşamada!- Watergateboyutlarına ulaşan bir skandal değil.

‘Yasa önünde herkes eşit!’

Ancak böyle de olsa savcılık, Alman Cumhurbaşkanının dokunulmazlığının kaldırılmasını istediği an her şey bitti. Wulffun cumhurbaşkanlığı koltuğunu bırakmasına bu kadarı yetti!

Savcılık talebi önünde Wulff, dokunulmazlık zırhının er geç parlamento tarafından kaldırılacağını biliyordu. Koltuğa yapışıp kaldığı sürece yargılanması mümkün olamayacağından, İsrail Devlet Başkanı Katsavın geçmişte yaptığı gibi, istifasını vermek zorunda kaldı.

Çünkü, Başbakan Erdoğanın küçümsediği İsrail demokrasisinde olduğu gibi Almanyada da hukuk devleti tıkır tıkır işliyor...

Wulffun istifası ardından Merkelin üzerinde durduğu ilk nokta nitekim bu oldu. Alman şansölyesi hangi pozisyonda olursa olsun tüm yurttaşların Almanyada yasa karşısında eşit olduğunavurgu yaptı.

Hukuk devletinin temelindeki güçler ayrılığıAlmanyada mükemmel çalıştı. Yargı ve medyadenge-fren mekanizmalarıiçinde görevlerini tam yaptılar.

Cumhurbaşkanı karşısında basın hiç geri adım atmadı; en ağır ve ciddi gazetelerden, sansasyon medyasına dek bu olayı sistemli, düzenli bir fikri takipiçinde sonuna dek kovaladılar.

Wulff-gatein gözler önüne serdiği ilk dersler bunlar

Tahammül götürmez itibar kaybı

Hukukun üstünlüğü ilkesini içeren bu derslerin yanı sıra, bu öyküde Alman halkına özgü çok çarpıcı başka özellikler, başka dersler de var.

Alman basınının önde gelen yorumcuları, Cumhurbaşkanlarının istifasını, dev birrüşvet ve yolsuzluk skandalındançok, bir yetersizlik”, “onursuzluk”, “zavallılık öyküsü olarak değerlendirmek eğiliminde

Der Spiegelden Dirk Kurbjuweit örneğin, Skandal burada önemsiz gibi görünen ufak tefek çok şeyin bir araya gelerek bardağı taşırmasındadiyor ve özetle şöyle devam ediyor:

Ortaya çıkan Wulff portresi, kıyak ve ayrıcalıklar peşinde koşarken bulunduğu konuma saygı göstermeyen bir adamın portresiUcuzluk kralı Wulffiçin... beleşçilik sabit fikir sanki Sürekli ondan bundan indirim bekleyen biri; konumu kadar kendi kişisel vakarını da ayak altına alıyor demektir!

Onur”, “vakar”, “haysiyet”, “şeref”, “itibar”…

Bunların Almanyada çok ciddiye alınan anahtar değerler olduğu anlaşılıyor.

Almanlar; cumhurbaşkanlığı konumunda bulunan birinden, soyluduruş talep ediyorlar.

Bal tutan parmak yalamak şerefsizlik

Tüm Alman toplumunun imajıyla özdeşleşen bir kişide, özenti davranışlar”, “ucuzculuk”, “beleşçilik”, “kıyakçılıkgibi tarz ve irtifa kayıpları anlamına gelen davranışlara tahammül edemiyorlar

Yolsuzluktan ziyade Alman yorumcular ısrarla Wulffun mini minnacık bir adamolmasından şikâyetçiler.

Spiegelden bir başka yazar Roland Nelles; “Geride kalan…. büyük olmak isteyipde bulunduğu konum için ziyadesiyle küçük kalan bir adamın imajıdiyor: Almanyanın cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan kişinin sonuçta bir devlet adamı değil, siyasi bir irtifaperver/sonradan görme olduğunu anladık. Wulffu kendi vasatlığı öldürdü!

Tüm bunlardan Almanyada Bal tutan parmağını yalar!duruşunun; özür götürmeyen büyük bir şerefsizlik olarak algılandığını çıkarıyoruz.

Wulff fiilen savcılığın harekete geçmesi yüzünden istifa etmiş olsa da kamuoyundaki itibarve inandırıcılıkkaybını bu yüzden yaşadı.

(Cumhuriyet)

Nilgün CERRAHOĞLU | Tüm Yazıları
Hits: 1247