Yeni yıl için "çıta yükselten" öneri!

~ 23.11.2011, Necati DOĞRU ~

Şükrü Elekdağ’ı tanırsınız. Türkiye’nin ABD büyükelçiliğini uzun süre yaptı. Meclis’te milletvekili olarak da bulundu. Barıştan yanadır; Karadeniz Ekonomik İşbirliği’nin isim ve düşünce babası da Şükrü Elekdağ’dır.

Yeni bir önerisi var.

Şükrü Elekdağ, “Yeni yıl için çıta yükselten önerisini” 18 madde halinde kaleme  aldı. Sizlere duyarıyım diye bana da gönderdi.

Elekdağ’ın önerisi şöyle:

 

“1-Ortadoğu’da  profili yükseldiği görülen Türkiye tüm enerjisiyle bu bölgenin nükleer silahlardan arınması projesinin önderliğine soyunmalıdır. Çünkü, Ortadoğu’da barış, istikrara ve huzur ancak bu projenin gerçekleştirilmesiyle sağlanabilir. 

2-Evet bu büyük ve soylu projenin  önderliğini yapmak  Türkiye’yi yüceltir. Ama bu, Sn Davutoğlu’nun yaptığı gibi boş lafla olmaz.

3-Bunun için, Türkiye’nin önce ABD kontrolünde  bulunan nükleer silahları topraklarından çıkaracak siyasi cesaret ve iradeyi göstermesi gerekir.

4-ABD’deki “Doğal Kaynaklar Konseyi” (Natural Resources Defense Council)  yayınladığı  Soğuk Savaş Sonrası Avrupa’daki ABD Nükleer Silahları ((U.S. Nuclear Weapons in Europe – A Review of Post-Cold War Policy, Force Levels, and War Planning)  adlı raporda, İncirlik üssünde  90 adet B61 tipi nükleer başlık bulunduğunu açıklamıştır.

5-Yer altı sığınaklarında bulunan bu 90  nükleer başlık,  ABD müfrezelerinin koruması altındadır.

6-Bunların 50 tanesi  İncirlik’teki ABD 3. Hava Taarruz Filosu’nun F-16 C/D tipi uçaklarına,  40 Tanesi de Türk uçaklarına tahsislidir.

7-Bu söylediklerim, son açıklanan Wikileaks belgeleriyle de teyit edilmiştir.  Nitekim, Almanya’daki ABD Büyükelçisi’nin  Washington’a gönderdiği  12 Kasım  2009 tarihli gizli  dereceli raporda ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon’un  muhatabı Almanya’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Christoph Heusgen’e  Türkiye’de ABD kontrolünde bir nükleer silah stokunun bulunduğu açıklanmaktadır.

8- Ben TBMM kürsüsünden birçok defa, Sn. Davutoğlu’na ve Savunma Bakanı’na, bu nükleer silahların ne maksatla Türkiye’de bulunduğunu sordum.

9-Israrlı sorularıma Sn Davutoğlu hiçbir cevap veremedi. Ülke savunması içinse bunun makul ve meşru gerekçesini söylemekten kaçınmamalıydı.

10-Yunanistan, Araxos Hava üssünde bulunan ayni tip nükleer silahları topraklarından çıkarmıştır. O zaman, Türkiye neden çıkaramıyor?

11-Bu Silahlara hangi karanlık emellere hizmet etmek için Türk topraklarında  konuşlandırıyor? Bir vatandaş olarak bunu bilmek hakkımızdır.

 12-Sn Davutoğlu’na  tekrar soruyor ve yanıt istiyorum. Üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan bu silahların Türkiye’de ne işi var?

13- Sn Bakan, “Türkiye’ye hiçbir devletten herhangi bir tehdit yönelmediğini” söyleyen siz değil misiniz?

14-AKP iktidarının yapması gereken, Yunanistan’ın  yaptığı gibi bu silahları hemen Türkiye’den çıkarılmasıdır.

15-Türkiye bugüne kadar Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arındırılması projesine  destek verdiğini açıklamışsa da, buna tam anlamıyla sahip çıkamamıştır.

 16-Çünkü, bugünün dünyasında  topraklarında kendi güvenliğiyle  hiç alakası olmayan şekilde ABD nükleer silahlarını  barındırmak züldür, utanç vericidir.

17- Bölgede yükselen bir profile ve İslam Konferansı Genel Sekreterliğine sahip olan Türkiye’ye yakışan bu soylu projenin önderliğidir.

18- Ama bunun için en azından bu silahları topraklarından defeden Yunanistan’ın gösterdiği siyasi cesaret ve iradeyi gösterebilmelidir”

 

15 gün izin!

 

Yılın sonuna geliyoruz. Yeni bir yıla 45 gün sonra adım atacağız. Ben “yeni yılın uyanma yılı olacağı” umudunu hep canlı tutuyorum. Yeni yıla umutla hazırlanıyorum. Bu yılın ikinci izin bölümünü kullanacağım.

15 gün tatil yapacağım.

30 Kasım Çarşamba günü bu köşede yeniden buluşacağız.

Necati DOĞRU | Tüm Yazıları
Hits: 1795