İyi ki sızdı!

~ 25.08.2011, Güngör MENGİ ~

Her şerden bir hayır uman atalarımız, en yüksek komutanın gizlice banda alınan konuşmalarının ifşa edilmesi karşısında herhalde “Bu kadarı fazla” derlerdi.

Ama biz yine de bu yayınlardan doğacak yararın, gizlilik ihlâlinden gelecek zararlardan daha fazla olacağını düşünüyoruz.

Eski Genelkurmay Başkanı Koşaner’in ortam dinlemesi yoluyla kaydedilen konuşmaları, içerik olarak eleştiri veya itiraftan daha ileri bir şeydir.

Işık Koşaner “Halimiz tam bir kepazelik” demiş.

Bunun gizli tutularak temizlenmesi mümkün değildir.

TSK, dünyada teröre karşı zafer kazanmış tek düzenli ordu onursal unvanı ile 2000’li yıllara girdi.

Ama sonraki yıllar içinde bölücü terör kaybettiği mevzileri geri almakla kalmayıp siyasal ve taktik alanda eskisinden daha ileri gitti.

Emekliye ayrılan komutanın tespitleri gerçekten vahimdir:

Koca bir hedef...

“(...) Orada bir karaltı görür, tak diye ateş eder. Başlar sesi duyan herkes ateş etmeye, basıldık diye. Arkadaşımızı alnından vururuz. Vurduk mu? Haberiniz var mı? Var değil mi?”

“Kum torbalarını üst üste koya koya kulübeler meydana getiriyoruz. Koca bir hedef oluyor. İlk rokette orası vuruluyor. Öyle oldu değil mi Hantepe’de?”

Bu bilgilerin terör örgütüne moral vereceği, Mehmetçik üstünde olumsuz etki yapacağı endişesini önemli görmüyoruz.

Çünkü düzeltilmesi gereken yanlışlar o kadar çok ki bunlar örtülerek değil ancak deşilerek çözülebilir.

Nitekim yakın dönemde “bir musibet bin nasihate bedel” sözünü doğrular biçimde terörle mücadelenin olmazsa olmaz şartlarını yerine getirmenin uyanışını yaşamaya başladık.

Terörle mücadeleyi yetenekleri geliştirilmiş profesyonel kuvvetlerle yürütmeye karar vermek, teröristle müzakere yapılarak barışa varılamayacağını anlamak ve alan hâkimiyetini vermemek için terör örgütünü sürekli baskı altında tutmak, çözüm yolunda can alıcı adımlardır.

Yaşanan tecrübeler, hataları tekrarlamamayı öğreten dersler olmalıdır.

Düşünün ki bu ülkenin Genelkurmay Başkanı bile gizli dinlemenin hedefi olabiliyor. MHP’li Şandır’ın dediği gibi tam terörle mücadelenin hızlandığı zamanda komutanın bu konuşmaları servis ediliyor...

Asker gol yemesin

Burada önem taşıyan şey, komutanın işaret ettiği kusurları bir an önce gidererek terörle mücadelede etkinliği artırmaktır.

Komutanın hukuk dışı yollardan sağlanmış olsa bile özeleştirilerinin kamuoyuna yansıması hem TSK’yı, hem siyasi iktidarı halka karşı borç altına sokacaktır.

Sayılan kusurlar terörle savaşı bize kaybettirmez. Ama maliyeti gereksiz artırır. Maliyet dediğimiz candır; niye olsun?

Komuta kademelerinin, gizlisi saklısı kalmasın demek istemiyoruz elbette. Sonuçta teröre karşı savaş yapıyoruz. Asker bilginin değerini herkesten iyi takdir eder.

En yüksek komutanın “mahrem” konuşmaları sokağa düşmüşse kimse kimsede kusur aramamalıdır.

Kışlayı, karargâhı dinleyen kulağı suçlamak yerine buna fırsat tanıyan boşluğu, gevşekliği eleştirmek gerekir.

AKP dokuz yıldır iktidarda. Şimdiye kadar herhangi bir bakanlar kurulu toplantısından kendilerini zor duruma sokacak bir bilgi sızdı mı? Sızmadı.

Sivillerin sağladığı disiplin ve güvenliği askerin sağlayamaması kabul edilemez!

(GazeteVatan 25.08.2011)

Güngör MENGİ | Tüm Yazıları
Hits: 1409