Temiz ayaklar

~ 05.07.2011, Melih AŞIK ~

Başlatılan temiz ayaklar operasyonu futbolun temizlenmesi için milat olur mu? Dileyelim olsun...
Bu arada bizim spor basınının ve taraftarın da bu konuda kendine çeki düzen vermesi gerekiyor.
Bir örnek olay; 90’larda Süper Lig’de şampiyonluğa ilerleyen bir büyük kulüp son maçlarından birinde rakip kaleciye para teklif etti. Kaleci parayı kabul etmediği gibi kulüp başkanını durumdan haberdar etti. Kulüp başkanı da bir basın toplantısıyla hangi kulübün kendi kalecilerine kaç para teklif ettiğini, teslimatın yerini ve tanıklarını da belirterek açıkladı.
Ne oldu biliyor musunuz?
Ertesi gün hiçbir gazete bu habere yer vermedi.
Daha sonra bu konu canlandı... Biz sütunumuzda kulübün adını ve olayın ayrıntılarını yazdık. Yine basından hiç kimse ilgi göstermedi.
Sadece fanatik taraftarlardan küfür mektupları aldık. Aldığımızla kaldık.
Geldik bugüne... Geçen nisan ayında çıkarılan yeni yasa hayli sert... Bakınız ne diyor:
“Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır...”
Futbol Disiplin Talimatı  da yasayla ahenkli... 55. maddeyi okuyalım:
“Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır...”
Mahkemeler uzayacağı için Federasyon’un kanıtları savcılıktan isteyip sportif kararları en kısa zamanda vereceği belirtiliyor...

(Milliyet 05.07.2011)

Melih AŞIK | Tüm Yazıları
Hits: 1096