Kentsel dönüşümde yanlış hesap Danıştay'dan dönüyor

~ 20.12.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Danıştay, İstanbul'da rant tartışmalarına sebep olan kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili vatandaşlar lehine karar vermeye devam ediyor.

Daha önce riskli alan kararı iptal edilen İstanbul Güngören'deki Tozkoparan Mahallesi ve Sultangazi'deki Cumhuriyet Mahallesi'nden sonra şimdi de Gaziosmanpaşa'daki dört mahalle hakkında alınan riskli alan kararı Danıştay'a takıldı. Danıştay 14. Dairesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın afet yasası kapsamında Gaziosmanpaşa'ya bağlı Yıldıztabya, Mevlana, Pazariçi ve Karayolları mahalleleri ile ilgili aldığı riskli alan kararı için yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Karar, bu mahallelerde yaşayan yaklaşık 100 bin kişiyi yakından ilgilendiriyor. ‘Mahalleler Birliği' adı altında kentsel dönüşüm davalarına gönüllü hukuki danışmanlık yapan Avukat Erbay Yucak, 4 mahalle için 21 Ekim'de oybirliği ile alınan yürütmeyi durdurma kararı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na  itiraz yolunun kapalı olduğunu belirtti.

ÇALIŞMALAR BİLİMSEL DEĞİL GÖZLEMSEL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, iki yıl önce Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı dört mahalleyi kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen 6306 sayılı afet yasası kapsamında riskli alan olarak belirlemişti. Yıldıztabya'da 20 bin, Pazariçi'nde 12 bin, Mevlana'da 15 bin, Karayolları Mahallesi'nde ise 70 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren ve ilçe belediyesi ile tartışmalara sebep olan karara karşı mahalleliler Danıştay'a başvurarak dava açtı. Danıştay 14. Dairesi ise aldığı yürütmeyi durdurma kararında, bakanlığın dört mahalleyi kapsayan riskli alan kararı için yeterli teknik bir rapor oluşturmadığını dile getirdi. Daha önceki durdurma kararlarına benzer şekilde Anayasa'da yer alan mülkiyet hakkına atıf yapılarak mahallelerde yapılan çalışmaların bilimsel değil gözlemsel olduğu vurgulandı. Kararın gerekçesinde, “Riskli alan ilan edilen mahalle üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığına dair idarelerce hazırlanan raporlarda niceliksel bir ölçüt verilmediğine ve bilgilerin gözlemsel olduğu” tespitinde bulundu. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla afet yasası kapsamına alınarak riskli alan ilan edilen Gaziosmanpaşa'daki Bağlarbaşı, Sarıgöl ve Yenidoğan mahalleleri de konuyu yargıya taşımış ve yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Riskli alan kararı hakkındaki hukuki süreci devam ederken, bu üç mahalle bir kez daha Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilmişti. Bu kararı da yargıya taşıyan mahalleli, tartışmalı yerler hakkında belediyenin revize ederek yeniden çıkardığı imar planlarına da ayrıca dava açıyor. Planlarla ilgili davaların devam ettiği bildirildi.

 

 

Hits: 562